Erasmus Days στη Νορμανδία

Οι «Ημέρες Erasmus 2020», που γιορτάστηκαν στις 14, 15 και 16 Οκτωβρίου, έχουν ως κύριο στόχο να αναδείξουν όλα όσα προσφέρει το πρόγραμμα Erasmus+ στους πολίτες. Για το πρόγραμμα CHLOERIS, οι ημέρες ERASMUS ήταν η ευκαιρία να βρεθούν επιτέλους δια ζώσης 10 εκπαιδευτικά ιδρύματα από τη Γαλλία, την Ελλάδα και τη Βουλγαρία μετά από μία μακρά περίοδο επικοινωνίας αποκλειστικά εξ αποστάσεως.
Τα ελληνικά σχολεία :
• 1ο Δημοτικό Σχολείο Κρεμαστής, Ρόδου
• Γυμνάσιο ‘Αμφισσας
• 2ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης
• Δημοτικό Σχολείο Παραδεισίου, Ρόδου
• Και το δικό μας 9ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης
Καθώς και τα σχολεία
• SU Konstantin Konstantinov (Βουλγαρία)
• Σχολικό συγκρότημα Jacques Prévert ( Isigny-Sur-Mer)
• Δημοτικό σχολείο Sainte Marguerite d’Elle
• Γυμνάσιο Val d’Aure (Isigny sur mer)
• Δημοτικό σχολείο La Campe
παρέλαβαν την επίσημη πλακέτα του προγράμματος στο Γυμνάσιο Collège du Val d’Aure την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2021, παρουσία όλων των επίσημων φορέων που στηρίζουν το πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα CHLOERIS επικεντρώνεται στη συμπερίληψη και την ευρωπαϊκή πολιτειότητα προωθώντας παράλληλα τις αξίες του Ολυμπισμού. Οι ημέρες ERASMUS ήταν η ευκαιρία να δημιουργηθούν γέφυρες επικοινωνίας μεταξύ των εκπαιδευτικών δίνοντάς τους την ευκαιρία να μοιραστούν την εκπαιδευτική πραγματικότητα της χώρας τους αλλά και να ανακαλύψουν τη σχολική καθημερινότητα των εταίρων τους και να αναδείξουν την πορεία και τις εμπειρίες τους μέσα από τις θεματικές του προγράμματος.

Κατηγορίες: PROJETS. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.