Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2021-22

Οκτ 202114

Για το Σχολικό Έτος 2021-22 έχουμε θέσει ως στόχο την πραγματοποίηση δράσεων, αξιολόγηση/αποτίμηση των προγραμμάτων που θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο των τεσσάρων (4) θεματικών κύκλων, μέσα από τους οποίους θα επιδιωχθεί να καλλιεργηθούν δεξιότητες του νου, μάθησης, ζωής, επιστήμης και τεχνολογίας.

Κεντρικός άξονας της πραγματοποίησης των δράσεων, αποτελεί η φιλοσοφία του σχολείου για πρωτοβουλίες στην εκπόνηση καινοτόμων προγραμμάτων, η συμμετοχή σε καινοτόμες δράσεις, ο αντίκτυπος των δράσεων με μετρήσιμα στοιχεία καθώς και η διάχυση του μηνύματος στην κοινωνία.

Τα πλεονεκτήματα του σχολείου μας θα διαδραματίσουν καθοριστικό ρόλο στη σωστή εφαρμογή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

1. Η ύπαρξη αύλειου χώρου με βοτανικό κήπο
  2. Η χωροταξική θέση του, στην ύπαιθρο
  3. Το επιστημονικό υπόβαθρο και η τεχνογνωσία των εκπαιδευτικών πάνω σε θέματα δεξιοτήτων, αλλά και εκπόνησης πρότζεκτ
  4. Οι πολυάριθμες συμμετοχές του Νηπιαγωγείου Μαυρουδίου σε προγράμματα δεξιοτήτων άλλων φορέων

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

1ο &  2οτμήμα: Θέμα «Διατροφή» Τίτλος: «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης»

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.
  • γνωριμία των πιο σημαντικών ομάδων τροφών, της έννοιας της ισορροπημένης διατροφής και της σημασίας της για τη ζωή μας.
  • ανάπτυξη της κριτικής σκέψης.
  • συνειδητοποίηση του ότι τόσο η παραγωγή όσο και η κατανάλωση τροφίμων φέρνουν ιδιαίτερα αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον.

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Οκτώβριος – Νοέμβριος

2ος θεματικός κύκλος: Φροντίζω το περιβάλλον

1ο & 2ο τμήμα: Θέμα «Οικολογική Συνείδηση»

Τίτλος: «Η ζωή χωρίς σκουπίδια:μείωση,επαναχρησιμοποίηση,ανακύκλωση»

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.
  • Κατανόηση του προβλήματος των σκουπιδιών
  • Αναγνώριση σημαντικότητας της ανακύκλωσης και εισήγησης τρόπων μείωσης των σκουπιδιών.
  • Καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Δεκέμβριος – Ιανουάριος

3ος θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ –

Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

1ο & 2ο τμήμα: Θέμα «Ανθρώπινα Δικαιώματα και Συμπερίληψη»

Τίτλος: «Εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα»

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.
  • οργάνωση δραστηριοτήτων που θα ενισχύουν τη συνεργασία και το κλίμα αλληλοσεβασμού και αλληλοκατανόησης μέσα στην τάξη.
  • υιοθέτηση αξιών και προτύπων σεβασμού και συνεργασίας.

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Φεβρουάριος – Μάρτιος

4ος θεματικός κύκλος: Δημιουργώ και Καινοτομώ –

Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία

1ο & 2ο τμήμα: Θέμα: STE(A)Μ

Τίτλος: «STE(A)M και Εκπαιδευτική Ρομποτική μέσα από τον κύκλο του Νερού και την Υδροδυναμική».

Βασικοί στόχοι:

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων τους 21ου αιώνα.
  • ανάπτυξη δεξιοτήτων ψηφιακού εγγραμματισμού.
  • κατανόηση του κύκλου του νερού.
  • δημιουργία κατασκευών που θα αναδεικνύουν τις ιδιότητες της ροής του νερού (υδροδυναμική).

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Απρίλιος – Μάιος

από κάτω από: Εκπαιδευτικά Προγράμματα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2021-22

Τα σχόλια είναι κλειστά.