>Τεχνολογικές Εξελίξεις και Διδακτικές Εφαρμογές στην ΤΕΕ

>Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικού Προσωπικού της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), διοργανώνει το 2ο Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Τεχνολογικές Εξελίξεις και Διδακτικές Εφαρμογές στην ΤΕΕ».

Το Συνέδριο αποσκοπεί στην καταγραφή και παρουσίαση των επιστημονικών και ερευνητικών εξελίξεων στις ειδικότητες του Τεχνολόγου Εκπαιδευτικού καθώς και στη σχέση τους με τις επιστήμες της αγωγής και ειδικότερα την ειδική διδακτική και την αξιολόγηση των αντίστοιχων γνωστικών αντικειμένων.

Οι κεντρικοί θεματικοί άξονες οι οποίοι θα επιτρέψουν στους συνέδρους να παρουσιάσουν και να ανταλλάξουν τις απόψεις τους είναι οι εξής:

α. Ειδικά εκπαιδευτικά και ερευνητικά θέματα ηλεκτρολογίας
β. Ειδικά εκπαιδευτικά και ερευνητικά θέματα ηλεκτρονικής
γ. Ειδικά εκπαιδευτικά και ερευνητικά θέματα μηχανολογίας
δ. Ειδικά εκπαιδευτικά και ερευνητικά θέματα πολιτικών
ε. Ειδικά εκπαιδευτικά και ερευνητικά θέματα τεχνολογίας και υπολογιστών
στ.Ειδικά εκπαιδευτικά και ερευνητικά θέματα λοιπών ειδικοτήτων της ΤΕΕ

Στο πλαίσιο καθενός από τους παραπάνω άξονες θα αναπτυχθούν και οι υπο-ενότητες:
Τεχνολογικά μαθήματα και διδακτική τους
Οργάνωση τάξης και εργαστηρίου
Τεχνολογία και μεταγνωστικές διεργασίες
Σχολικά εγχειρίδια και τεχνολογική γνώση
Τεχνολογική έρευνα και αναλυτικό πρόγραμμα μαθήματος
Προγράμματα σπουδών και τεχνολογική/παιδαγωγική έρευνα
Διδακτική μαθημάτων ειδικότητας

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις της ΑΣΠΑΙΤΕ το Φθινόπωρο του 2011. Αναλυτικότερες πληροφορίες θα δημοσιευτούν στην ιστοσελίδα www.aspete-sep.gr τον Σεπτέμβρη 2010.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.