>Ημερίδα για τη Σχολική Βία

>Ημερίδα με θέμα τη βία στο σχολικό περιβάλλον και τους τρόπους αντιμετώπισής της διοργανώνει ο Σύλλογος Γονέων του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Ψυχικού. Την Τετάρτη, 12 Μαΐου, στις 18.00 στο Θέατρο του Λάτσειου Διδακτηρίου, στην Κάντζα, ο κ. Ιωάννης Τσιάντης αναπληρωτής καθηγητής της Παιδοψυχιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και επιστημονικός υπεύθυνος της Εταιρείας Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (ΕΨΥΠΕ) θα είναι ο κύριος εισηγητής της ημερίδας με τίτλο «Εκφοβισμός και βία στο δημοτικό σχολείο μεταξύ των μαθητών (school bullying): Αιτίες, επιπτώσεις, αντιμετώπιση». Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση γονέων και εκπαιδευτικών για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, ενώ η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.

Πηγή: Το Βήμα (11.05.2010).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.