Βαθμοί και … ξωτικά

Ημέρα μεγάλης κινητικότητας σήμερα για το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας. Στις 12:00 το μεσημέρι δόθηκαν στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριων Γυμνασίου οι βαθμολογίες του Α’ τριμήνου. Τα πηγαδάκια των μαθητών στήθηκαν στο λεπτό και οι σχολιασμοί για τους βαθμούς έδιναν και έπαιρναν. Συνήθως τα πρόσωπα των παιδιών ήταν χαμογελαστά αλλά δεν έλλειπαν και τα κατσουφιασμένα. Η ιδιαιτερότητα της παράδοσης βαθμολογίας σε Μουσικό Σχολείο βρίσκεται στο ότι οι γονείς και κηδεμόνες ενημερώνονται από τους καθηγητές για την πορεία των παιδιών τους στα μαθήματα Γενικής Παιδείας αλλά και Μουσικής Παιδείας.

Το απόγευμα στις  18:00 η “Χορωδία και Ορχήστρα Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής” αποτελούμενη από καθηγητές και μαθητές του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας έδωσε με την παρουσία της στο Μύλο των Ξωτικών http://www.milosxotikon.gr/  στα Τρίκαλα, την δική της νότα αισιοδοξίας, ερμηνεύοντας κάλαντα από όλη την Ελλάδα. Πλήθος κόσμου απόλαυσαν τις ερμηνείες των παιδιών και καταχειροκρότησαν τις πρόσπάθειές τους.

Σχετικά με Ντερέκας Γιώργος

Καθηγητής Πληροφορικής στο Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Κατηγορίες: Δελτία Τύπου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.