"οξεία… περισπωμένη"

Οδηγίες σύνδεσης μαθητή στο eclass/η τάξη με λογαριασμό του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Μινωικός Πολιτισμός

o minoikos politismos kai to hfaistio ths Santorinhs

minoikos politismos

«Τα παιδιά του Παραδείσου»

Προτείνω να δείτε:

Την ταινία του Ιρανού σκηνοθέτη Μαντζίντ Μαντζιντί «Τα παιδιά του Πραδείσου»(Children of Heaven, Majid Majidi).

Η ιστορία εκτυλίσσεται στις φτωχογειτονιές της Τεχεράνης όπου οι άνθρωποι ζουν στα όρια της φτώχειας. Πρωταγωνιστές  είναι δυο μικρά παιδιά , ο Αλί και η Ζόρα. Η ιστορία περιστρέφεται γύρω από ένα ζευγάρι παπούτσια. Ο Αλί έχασε το μοναδικό ζευγάρι παπούτσια της αδερφής του καθώς τα πήγαινε στον τσαγκάρη. Η φτώχεια και η συναίσθηση της ευθύνης τους δίνουν την ιδέα να μοιραστούν το μοναδικό επίσης ζευγάρι παπούτσια του Αλί προκειμένου να πάνε σχολείο, ευτυχώς η Ζόρα το πρωί και ο Αλί το απόγευμα. Οι δυσκολίες πολλές, η προσπάθεια υπεράνθρωπη και συγκινητική . Ωστόσο καταφέρνουν να ονειρεύονται!!….

Τρυφερή και ανθρώπινη ταινία. Η αλληλεγγύη ,η αξιοπρέπεια ,η αγάπη  προβάλλονται με τα πιο λιτά  σκηνοθετικά μέσα.

Το συγκλονιστικότερο για μένα είναι  το βλέμμα των παιδιών… που σε καθηλώνει!!

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το «Ιστολογείν»!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.