Γειά σας…

…είμαι η Μαρία Πετροπούλου και είμαι εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ86 στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου, στην Αθήνα (https://3dimzografou.blogspot.com/) . Όταν ήμουν μικρή αυτό που ήθελα να κάνω όταν μεγαλώσω ήταν να βρίσκομαι πίσω από ένα γραφείο και να “δίνω εντολές”… Τώρα που μεγάλωσα, από το παιδικό μου όνειρο, κράτησα το γραφείο (ω ναι! έχω ένα ολόδικό μου γραφείο, άσχετα εάν δεν το πολυχρησιμοποιώ) και το “να δίνω εντολές”… Υποψιάζομαι ότι κάτι άλλο σκεφτόμουν και όχι να είμαι όρθια και να “δίνω εντολές” στα παιδιά σχετικά με το πώς θα κάνουν την κάθε άσκηση.

Όμως δεν παραπονιέμαι… η καθημερινή επαφή με τα παιδιά είναι αναζωογονητική και για τις ημέρες/ώρες/στιγμές που “βαριέμαι” αποφάσισα να γίνω πιο ενεργό μέλος της σχολικής μας κοινότητας με τους εξής τρόπους:

• ανέλαβα ρόλο Υπεύθυνης Βιβλιοθήκης, στο πλαίσιο του οποίου ψηφιοποιώ όλη τη σχολική μας βιβλιοθήκη,
  • συμμετέχω στα Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus και eTwinning  που “τρέχουν” αυτή την περίοδο στο σχολείο μας και
  • γενικότερα δραστηριοποιούμαι/ανακατεύομαι σε οποιαδήποτε δραστηριότητα γίνεται στο χώρο του σχολείου.