Εικόνα κεφαλίδας ΜΕΝΙΑ...ΖΕΙ το νηπιαγωγείο!!!

Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση – ActionAid

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Εβδομάδας Δράσης για την εκπαίδευση από την ActionAid το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε ενεργά ενώνοντας τη φωνή του με άλλα σχολεία από 100 χώρες στον κόσμο. Κατά την εβδομάδα αυτή τα παιδιά υπενθυμίζουν με δημιουργικούς και γεμάτους φαντασία τρόπους στους ηγέτες του κόσμου τις δεσμεύσεις τους σχετικά με την εκπαίδευση και προωθούν το μήμυμα για την ουσιαστική κατοχύρωση του δικαιώματος πρόσβασης στην εκπαίδευση κάθε παιδιού. Περισσότερες πληροφορίες για την actionaid  εδώ.

Τα παιδιά χρησιμοποίσαν καπάκια από μπουκάλια για να στολίσουν τη λέξη και να φωτογραφηθούν καθώς φέτος δουλεύουμε σε συνεργασία με άλλα 4 νηπιαγωγεία από την Αθήνα το καινοτόμο πρόγραμμα “Με ένα καπάκι τι”.Ένας από τους στόχους μας είναι η συγκέντρωση ενός τόνου καπακιών για την αγορά ενός αναπηρικού αμαξιδίου ώστε να βοηθήσουμε και μεις με τη σειρά μας κάποιο παιδάκι να πάει σχολείο. Συνθημά μας:”Όλοι πρέπει να πηγαίνουμε σχολείο για να μάθουμε…”

20150430_122052[1]

P1010123                      P1010126

Πασχαλινό Εργαστήρι

Πρωτομαγιά στο Νηπιαγωγείο μας

1. ΒΙΟΛΕΤΑ ΒΑΡΖΕΛΙΩΤΗ

ΜΠΡΑΒΟ Κ ΜΕΝΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!