Δράσεις

Δεντροφύτευση στην αυλή του σχολείου μας!

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η δεντροφύτευση στο προαύλιο του  σχολείου μας την προηγούμενη βδομάδα στα πλαίσια περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης, ομορφαίνοντας την όψη του σχολείου μας. Όλα τα παιδιά των τάξεων του σχολείου συμμετείχαν στο φύτεμα των δέντρων με μεγάλη χαρά. Στο τέλος, κάθε ομάδα “υιοθέτησε” από ένα δέντρο και υποσχέθηκαν πως θα τα φροντίζουν και θα τα παρακολουθούν καθώς θα μεγαλώνουν.

Οι βιωματικές δραστηριότητες αυτού του είδους καθιστούν τους μαθητές και τις μαθήτριες συμμέτοχους στην προσπάθεια και όχι απλούς παρατηρητές. Επίσης, καλλιεργούν την καλαισθησία στους μαθητές , αλλά και την υπευθυνότητά τους στη διαφύλαξη του δημόσιου χώρου. Τα παιδιά μαθαίνουν να ασχολούνται με τη γη και τα δέντρα αλλά και αποκτούν οικολογική συνείδηση συμμετέχοντας και μελλοντικά σε παρόμοιες εκδηλώσεις.