Χριστούγεννα 2020 / Πρωτοχρονιά 2021 – Οι δημιουργίες της σχολικής μας κοινότητας.

Στο Μουσικό Σχολείο Άρτας υποδεχόμαστε τα Χριστούγεννα και δημιουργούμε κλίμα γιορτής επιστρατεύοντας τα ψηφιακά εργαλεία του διαδικτύου!!!

Τα φετινά Χριστούγεννα διαφέρουν από τα προηγούμενα. Τηρούμε τα υγειονομικά μέτρα προστασίας και μένουμε ασφαλείς, προστατεύοντας εμάς και τους άλλους, χωρίς να χάνουμε την έμπνευση και τη δημιουργικότητά μας.

Σε όλη την εορταστική περίοδο θα μοιραζόμαστε τις δημιουργίες της σχολικής κοινότητας!!!

“Last Christmas”

Σίλα Τσιάβου (πιάνο) Σπύρος

Κριάρης (σαξόφωνο)

Δημήτρης Καλαντζής (ηλεκτρική κιθάρα)

“O Come all ye faithful” (Άγγελοι κ άστρα)

Σύνολο Κιθάρας Γιώτας Κυριακίδη

Παίζουν οι μαθητές:

Ευαγγελία Κρίκα (α’ γυμνασίου)

Παναγιώτης Κρίκας (α’ γυμνασίου)

Μαριλένα Δημολένη (β’ γυμνασίου)

Σοφία Μπόκου (γ’ γυμνασίου)

Υπεύθυνη συνόλου: Γιώτα Κυριακίδη

Επιμέλεια ήχου – video: Μιχάλης Ντέμσιας

Ο στύλος της γης και οι καλικάντζαροι

Επιλογή παραμυθιού – αφήγηση: Αντζελίνα Μόσχου

Μουσική: Κωνσταντίνος Βλαχογιάννης

Επεξεργασία – επιμέλεια video: Παναγιώτης Γιαννούτσος

Χριστουγεννιάτικη ιστορία – Μιχάλη Γκανά

Απαγγελία – μουσική – επεξεργασία βίντεο: Κατερίνα Ζήση

Δείτε εδώ το ρεπορτάζ του τηλεοπτικού σταθμού Art Tv για τις δράσεις του Μουσικού Σχολείου Άρτας:

Ελάτε ‘δω γειτόνισσες

Κάλαντα Χριστουγέννων από την Ήπειρο

Τραγούδι: Βησσαρίων Πάτρας

Κιθάρα: Σωτήρης Σεργιάννης

Κρουστά: Μάξιμος Νάστος

Κλαρίνο: Λευτέρης Τριάντος, Θανάσης Σερέτης

Επιμέλεια video: Άγγελος Σταθόπουλος

Feliz Navidad

Πιάνο: Βάσια Παπαβασιλείου

Κρουστά – ενορχήστρωση: Χρύσα Τράμπα

Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου για φέτος τα Χριστούγεννα, αφού προσαρμόστηκαν στις ιδιαίτερες συνθήκες της εποχής, είχαν την ιδέα να δημιουργήσουν τα δικά τους βιντεάκια και να ευχηθούν σε όλους μας……… διαφορετικά!!!!

Στο πλαίσιο τού μαθήματος των Συνόλων, με υπεύθυνους καθηγητές τους Σπήλιο Κούνα – Τέτη Χαβέλα και Ελένη Σταμούλη, έμαθαν να γράφουν οι ίδιοι οι μαθητές μουσικές παρτιτούρες σε μουσικό πρόγραμμα και με μεγάλη προθυμία και όρεξη δημιούργησαν τις δικές τους ενορχηστρώσεις σε γνωστές χριστουγεννιάτικες μελωδίες!!!

Ελάτε ‘δω γειτόνισσες

Παραδοσιακά κάλαντα από την Ήπειρο

Τραγούδι: Ελβίρα Κωστή

Κιθάρα: Γιώργος Νάσης

Κλαρίνο: Κώστας Κωστής

Κρουστά: Ο μικρός μας φίλος Λάμπρος

Χριστούγεννα 2020

Μικρές μελωδίες, εικαστικές δημιουργίες και ευχές για υγεία και χαρά από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Άρτας.

Μπουζούκι (πάνω δεξιά): Δημητρίου Μάριος

Κανονάκι, Φωνή: Ζήση Κατερίνα

Φωνή: Καλαμίδας Αλέξανδρος

Πιάνο, Κλαρίνο: Καράτσαλος Νίκος

Μπουζούκι (πάνω αριστερά): Σιαπάτης Ορέστης

Βιολί: Σκούρα Δέσποινα

Ακουστική κιθάρα: Σωτηρίου Βαγγέλης

Video Edit: Ζήση Κατερίνα

I‘ll be home for Christmas

…ένα τραγούδι του 1943 αφιερωμένο τότε στους στρατιώτες του Β΄ Παγκοσμίου  Πολέμου που ήλπιζαν να επιστρέψουν στις οικογένειές τους τα Χριστούγεννα…

Σπυριδούλα Κατσίμπρα – τραγούδι

Μαρία Παπαδοπούλου – κιθάρα

Νίκος Καράτσαλος – πιάνο

Επιμέλεια – συντονισμός

Δημήτρης Καλατζής

Αναστασία Σταύρου

Κάλαντα Πελοποννήσου

Βιολί, τραγούδι: Μαριέλλη Πιτένη

Κανονάκι: Ελένη Παππά

Κρουστά: Χρήστος Τσαρδάκας

Λαούτο: Αλκιβιάδης Ρόκος

Πιάνο: Βάσια Παπαβασιλείου

Εικαστικές δημιουργίες: Μαργαρίτα Πλούμπη, Αποστόλης Οικονόμου, Αλθαία Τζώρα

Οι μαθητές του Β2΄ Γυμνασίου, στο πλαίσιο τού μαθήματος των Μουσικών Συνόλων, για φέτος τα Χριστούγεννα, αφού προσαρμόστηκαν στις ιδιαίτερες συνθήκες της εποχής, είχαν την ιδέα να δημιουργήσουν τα δικά τους βιντεάκια και να ευχηθούν σε όλους μας……… διαφορετικά!!!!
Υπεύθυνοι συνόλου: Ελένη Σταμούλη, Τέτη Χαβέλα, Σπήλιος Κούνας
Επεξεργασία βίντεο : Τέτη Χαβέλα

Τρίγωνα κάλαντα

Πιάνο: Μαριέλλη Πιτένη

Κρουστά: Χρήστος Τσαρδάκας

Μπάσο: Δημήτρης Πυριαλάκος

Επιμέλεια – επεξεργασία βίντεο: Αποστόλης Τσαρδάκας

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Συνόλων, με υπεύθυνους καθηγητές τους Σπήλιο Κούνα, Τέτη Χαβέλα και Ελένη Σταμούλη, έμαθαν να γράφουν οι ίδιοι οι μαθητές μουσικές παρτιτούρες σε μουσικό πρόγραμμα και με μεγάλη προθυμία και όρεξη δημιούργησαν τις δικές τους ενορχηστρώσεις σε γνωστές χριστουγεννιάτικες μελωδίες!!!

Χριστουγεννιάτικες και Πρωτοχρονιάτικες μελωδίες από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Άρτας

Πιάνο: Νίκος Καράτσαλος

Βιολί: Νία Καράτσαλου

Μπουζούκι: Βασιλική Καράτσαλου

Καλή χρονιά με υγεία και πολύ μουσική!

Τα πιο όμορφα στολίδια της φύσης!

Ευχές και χρώματα από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Άρτας

Φωτογραφίες – μουσική: Γεράσιμος Γιαννούτσος

Deck the halls

Κάλαντα Ουαλλίας

Body percussion, τραγούδι: Μάιρα Κολτουκτσόγλου

Τσέλο: Μάγκυ Κάσιου (αριστερά)

Τσέλο, επιμέλεια / επεξεργασία video: Χριστίνα Πάνου

Διαδικτυακή Χριστουγεννιάτικη γιορτή της τάξης του βιολιού.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μιμίκου

Οι φετινές γιορτές ήταν για όλους διαφορετικές. Στις ιδιαίτερες αυτές συνθήκες, οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Άρτας,  σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς τους και με τη στήριξη των γονέων και κηδεμόνων τους, κατάφεραν μέσα από το εξαιρετικό υλικό που δημιούργησαν και παρουσίασαν στα διαδικτυακά μέσα επικοινωνίας του σχολείου, να κρατήσουν αναμμένη τη φλόγα της συνεργασίας και της σύμπραξης.

Με λόγο, εικόνες, νότες και χρώματα, ομαδικότητα και σύνθεση, ταλέντο και θετική διάθεση προσπαθούμε όλοι μαζί να εμπλουτίσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία αξιοποιώντας όλα τα προσφερόμενα μέσα.

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους με υγεία!