Συμμετοχή Μουσικού Σχολείου Άρτας στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

H Γ΄ τάξη Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Άρτας θέλησε να δημιουργήσει μία ρομποτική κατασκευή στα πλαίσια του μαθήματος πληροφορικής και να συμμετάσχει στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Συγκεκριμένα το ρομπότ που δημιούργησαν οι μαθητές είναι σε θέση να εξερευνεί και να βγαίνει από έναν λαβύρινθο χρησιμοποιώντας τους ψηφιακούς αισθητήρες υπερήχων Mindstorms EV3 UltrasonicSensors,οι οποίοι παράγουν ηχητικά κύματα και διαβάζουν την ηχώ τους για τον εντοπισμό και τη μέτρηση της απόστασης από αντικείμενα.

O υποδιευθυντής του Μουσικού Σχολείου Άρτας Τσάιμος Άρης κλάδου ΠΕ86, συγχαίρει τους μαθητές για τον ζήλο και την αγάπη που έδειξαν, καθώς και για τις πρωτότυπες ιδέες που είχαν κατά την διάρκεια υλοποίησης της κατασκευής.