“Από την θεωρία … στην πράξη” – πρόγραμμα ενάντια στη σχολική βία – Α’ Λυκείου 2022-23

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Άρτας στο πλαίσιο του Πρόγραμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων για την Σχολική Βία με τίτλο “Από τη θεωρία στη … δράση” και του μαθήματος της Λογοτεχνίας δημιούργησαν ένα βίντεο με θέμα την έμφυλη σχολική βία. Το πρόγραμμα έχει ως στόχο να υποστηρίξει τους μαθητές και τις μαθήτριες να διεξάγουν δράσεις για τη διάδοση μηνυμάτων και περιεχομένων που σχετίζονται με την πρόληψη και τη διαχείριση της σχολικής βίας. Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα  Γυναικών (8/3/2023) οι μαθητές/-τριες της Α΄ Λυκείου δημιούργησαν το βίντεο για να ευαισθητοποιήσουν τα υπόλοιπα παιδιά σχετικά με τα χαρακτηριστικά του προβλήματος της έμφυλης βίας.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Ευαγγελία Κολιοπάνου