Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στο Ελληνικό Ιωαννίνων, το Ανήλιο και το Μέτσοβο. (17 Φεβρουαρίου 2023)

IMG 3992

Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήσαμε με τους/τις μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Σχολείου μας ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στο Ελληνικό Ιωαννίνων, το Ανήλιο και το Μέτσοβο. Επισκεφτήκαμε το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης «Θεόδωρος Παπαγιάννης», όπου εκτίθενται τα μοναδικά έργα του σπουδαίου Ηπειρώτη γλύπτη Θεόδωρου Παπαγιάννη. Έργα που δημιούργησαν οι μνήμες του από τον τόπο του την Ήπειρο και την ιστορία της και μιλούν για το ψωμί, τον ευεργέτη, τον ξενιτεμένο, τον πνευματικό άνθρωπο, τον Ηπειρώτη μάστορα, το βοσκό, το γεωργό, την πολύπαθη Ηπειρώτισσα μάνα και τη μάθηση. Αλλά και έργα – τραγικές μορφές – καμωμένα από τ’ αποκαϊδια του Πολυτεχνείου, περίτεχνα συνδυασμένα και στολισμένα με άλλα υλικά ανακυκλώσιμα, πορτρέτα σημαντικών προσωπικοτήτων, καθώς και προπλάσματα μεταλλίων και νομισμάτων. Το Μουσείο φιλοξενείται στο όμορφο πέτρινο Σχολείο του χωριού με το εντυπωσιακό προαύλιο να αποτελεί προέκταση του μουσείου, καθώς εκτίθενται σε αυτό έργα δημιουργημένα κυρίως από ανακυκλώσιμα υλικά που στέλνουν το μήνυμα της προστασίας του περιβάλλοντος.

IMG 4050

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Χιονοδρομικό Κέντρο Ανηλίου για βόλτα και ξέγνοιαστο παιχνίδι στο χιόνι στην κορυφή της Πίνδου. Η εκδρομή μας ολοκληρώθηκε με βόλτα στον γραφικό παραδοσιακό οικισμό του Μετσόβου. Το κέφι και η θετική διάθεση όλων σε συνδυασμό με την ηλιόλουστη ημέρα μας χάρισαν μια αξέχαστη εκδρομή!

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί