9Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Μουσικό Σχολείο Άρτας – Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού,  καθώς και της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 30 Σεπτεμβρίου 2022, ο σύλλογος διδασκόντων εκπαιδευτικών και οι μαθητές και οι μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Άρτας σχεδίασαν και υλοποίησαν δραστηριότητες και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής. Το κοινό σύνθημα της ημέρας για το έτος 2022 ήταν: «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και συγκεκριμένα υλοποιήθηκαν οι παρακάτω δραστηριότητες:

1. Ποδηλατοδρομία με αφετηρία την πόλη της Άρτας, τερματισμό στο Μουσικό Σχολείο και επιστροφή στην πόλη της Άρτας.
  1. Τουρνουά σκακιού με τη συμμετοχή μαθητών, μαθητριών και εκπαιδευτικών
  2. Αγώνες πετοσφαίρισης και καλαθοσφαίρισης  μεταξύ ομάδων του σχολείου
  1. Φιλικός αγώνας ποδοσφαίρου στο γήπεδο της Φιλοθέης με το Γυμνάσιο Φιλοθέης
  2. Πεζοπορία στην περιοχή της Φιλοθέης.
  3. Εργαστήριο δημιουργίας θεματικής αφίσας όπου αποτυπώθηκαν τα μηνύματα των μαθητών και των μαθητριών για την ημέρα.

Ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Άρτας για την συμμετοχή τους σε όλες τις δραστηριότητες, σε μια μέρα αφιερωμένη στα οφέλη της άσκησης και στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των παιδιών μας.