Arta’s street music festival 2022 (9 και 10 Ιουνίου 2022)

Μαθητές και μαθήτριες από τη β’ τάξη Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Άρτας επιμελούνται και παρουσιάζουν ένα ρεπερτόριο από δημοφιλή τραγούδια των ποικίλων παραδόσεων του ευρύτερου Ελλαδικού χώρου. Πρόκειται για τη σύντομη παρουσίαση ενός συνόλου χορωδίας αλλά και οργανοχρησίας που άρχισε να διαμορφώνεται στο πλαίσιο του μαθήματος “παραδοσιακή χορωδία”. Βασικός σκοπός αποτέλεσε η κατανόηση ζητημάτων μουσικής τροπικότητας στην παραδοσιακή μουσική όπως επίσης και η πρακτική εφαρμογή τους με τη χρήση των θεωρητικών σχημάτων των λαϊκών δρόμων/μακάμ αλλά και της βυζαντινής μουσικής. Έτσι λοιπόν αντιληφθήκαμε την πολυτροπικότητα αλλά και την πολυρρυθμία των σκοπών/ τραγουδιών που σας παρουσιάζουμε και τα οποία εκτείνονται από τη Θράκη στη Μικρά Ασία μέχρι και την ευρεία περιοχή του Αιγαίου πελάγους. Είναι γνωστό άλλωστε ότι διάφορες παραλλαγές των σκοπών αυτών μπορούν να εντοπίζονται σε διάφορα σημεία του παραπάνω μουσικό-γεωγραφικού χάρτη. Ελπίζουμε να απολαύσετε το σύντομο αυτό μουσικό μας ταξίδι με την υπόσχεση να ενώσουμε τον γεωγραφικό αυτό άξονα με περισσότερα ακόμη σημεία του χάρτη της Μεσογείου στο άμεσο μέλλον.

Συμμετέχει το Σύνολο Ανατολικής Μουσικής του σχολείου.

Παρασκευή 10-6-2022 / Πλατεία Μόραλη (Δημοτική Πινακοθήκη) / Ώρα: 21:00

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: