Η χορωδία της Α’ Γυμνασίου σε έργα Ελλήνων συνθετών – Πέμπτη 26 Μαΐου 2022

IMG 6898

Την Πέμπτη 26 Μαΐου η χορωδία της Α’ γυμνασίου τραγούδησε έργα Ελλήνων συνθετών, από τον Μ. Θεοδωράκη μέχρι τη Λένα Πλάτωνος, παρουσία γονέων και συμμαθητών/τριών της στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Αξίζει να σημειωθεί ότι το μάθημα της χορωδίας, πέρα από τον ψυχαγωγικό και παιδαγωγικό του χαρακτήρα, καλλιεργεί την ευγενή άμιλλα και την αρμονική συνεργασία των χορωδών για την επίτευξη ενός κοινού στόχου, γεγονός που αφήνει να διαφανεί η κοινωνική διάσταση του μαθήματος. Ήταν για εμάς μια όμορφη στιγμή να μοιραζόμαστε τη μουσική που δουλέψαμε με τις φωνές μας πίσω από τις μάσκες αυτήν την ιδιαίτερη σχολική χρονιά κι ένα στοίχημα που κερδήθηκε επάξια: να πατάμε στις δυσκολίες και να γινόμαστε ακόμα πιο δημιουργικοί!

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί,

Εύη Συρογιαννούλη,