Hμερήσια εκδρομή στην Λευκάδα – 14-4-2022

foto1

Στις 14 Απριλίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και της Γ’ γυμνασίου πραγματοποίησαν μια ημερήσια εκδρομή στην Λευκάδα .

Εκεί με τη συνοδεία των υπευθύνων εκπαιδευτικών επισκέφτηκαν το μουσείο προς τιμήν του εξαίσιου ποιητή Άγγελου Σικελιανού στο οποίο απέκτησαν όχι μόνο γνώσεις για τη ζωή και το έργο του ποιητή αλλά επίσης και ερεθίσματα που πρόκειται να διευρύνουν τους γνωστικούς τους ορίζοντες. Επίσης από το μουσείο χαρίστηκε στο σχολείο μας ένα βιβλίο με υλικό σχετικά με τον Άγγελο Σικελιανό.

Στη συνέχεια ακολούθησε μία επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο της Λευκάδας όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν εκθέματα της αρχαιότητας που βρέθηκαν στο νησί. Έπειτα πραγματοποιήθηκε μία επίσκεψη στον μουσικοφιλολογικό όμιλο Λευκάδας “Ορφέας”. Εκεί οι μαθητές και οι μαθήτριες έμαθαν για την ιστορία του ομίλου και είδαν εκθέματα σχετικά με τις συνθήκες ζωής των κατοίκων του νησιού.

foto191

Τέλος η εκδρομή έληξε με μια στάση των μαθητών και των μαθητριών με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους σε μια παραλία, όπου όλοι μαζί απόλαυσαν την θέα του ηλιοβασιλέματος.

Μάγκυ Κάσιου

Μαθήτρια της Γ΄γυμνασίου

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Θάλεια Δημοθεοδώρου, Δήμητρα Μιμίκου, Τζωρτζίνα Δημοπούλου, Νίκη Καντέρη, Βασίλης Σιλιόγκας, Αυγέρης Τσιρώνης, Γιώργος Αγγέλης, Αχιλλέας Τίγκας