Ο κήπος του Μουσικού Σχολείου Άρτας – 29/30 Μαρτίου 2022

kipos1 kipos2

Το διήμερο 29-30 Μαρτίου 2022 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ γυμνασίου και Β’ λυκείου του Μουσικού Σχολείου Άρτας σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς Γκιοσά Αικατερίνη και Πρέντζα Άννα πραγματοποίησαν μια δράση με σκοπό την φροντίδα και τη διαμόρφωση του χώρου του σχολικού προαυλίου. Με μεγάλη θέληση και ενθουσιασμό, οι μαθητές και οι μαθήτριες, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους καθάρισαν τα παρτέρια που βρίσκονται στην είσοδο του σχολείου από διάφορα χόρτα και στη συνέχεια διαμόρφωσαν το χώμα έτσι ώστε να είναι κατάλληλο για την φύτευση διαφόρων φυτών. Τέλος καθώς το χώμα ήταν διαμορφωμένο κατάλληλα, τα παιδιά φύτεψαν σε αυτό διάφορα λουλούδια, με αποτέλεσμα ο χώρος του σχολείου να γίνει πιο όμορφος. Ευχαριστούμε τον Δήμο Αρταίων για την προμήθεια των λουλουδιών και του ειδικού χώματος που χρησιμοποιήσαμε.

Μάγκυ Κάσιου

Μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου