OPEN DAY 2022: Ημέρα γνωριμίας με το Μουσικό Σχολείο Άρτας – Κυριακή 20/3/2022

Το Μουσικό Σχολείο Άρτας ανοίγει τις πόρτες του στο κοινό!!!

OPEN DAY αφίσα

Την Κυριακή, 20 Μαρτίου 2022 και ώρα 11 π.μ., υποδεχόμαστε μαθητές/μαθήτριες δημοτικού με τους γονείς τους και όλους όσοι θέλουν να ξεναγηθούν στο χώρο του σχολείου, να παρακολουθήσουν μικρά και μεγάλα μουσικά σύνολα, ανοιχτές πρόβες και ανοιχτά μαθήματα, να γνωρίσουν και να συνομιλήσουν με τους καθηγητές/καθηγήτριες, να ενημερωθούν για τα προγράμματα Erasmus+ στα οποία συμμετέχει το σχολείο και να εμπλακούν ενεργά σε ποικίλες δραστηριότητες.

Εμείς θα είμαστε εκεί και θα σας περιμένουμε με μεγάλη χαρά.

Ανθούλα Ζιώρη

OPEN DAY πρόγραμμα

Πρόγραμμα:

• Προσέλευση – προβολή φωτογραφικού υλικού δράσεων και συναυλιών του σχολείου
  • Καλωσόρισμα από την διευθύντρια του Μουσικού Σχολείου Άρτας, Ανθούλα Ζιώρη
  • Μπάντα – μουσικό σύνολο πνευστών και κρουστών οργάνων στο προαύλιο του σχολείου
  • The Choir Rocks! Η χορωδία της Γ΄ γυμνασίου σε τραγούδια της ροκ και ντίσκο μουσικής σκηνής
  • Παρακολούθηση ανοιχτής πρόβας μουσικού συνόλου που ετοιμάζει τραγούδια από τον δίσκο “Μικρά Ασία” των Απόστολου Καλδάρα και Πυθαγόρα
  • Ξενάγηση στην βιβλιοθήκη του σχολείου – μουσική δωματίου με live video προβολή
  • Περιήγηση στις αίθουσες διδασκαλίας – δραστηριότητες και γνωριμία με καθηγητές/τριες των Μαθηματικών
  • Beatles tribute band – μουσικό αφιέρωμα στο θρυλικό συγκρότημα “The Beatles”
  • Erasmus+ – ενημέρωση για τα προγράμματα ανταλλαγής μαθητών
  • Μουσικές συμπράξεις του λαούτου
  • Ξενάγηση στις αίθουσες μαθημάτων των μουσικών οργάνων
  • Μουσικό σύνολο ταμπουρά
  • Μουσικό σύνολο λαϊκής/ρεμπέτικης μουσικής – τραγούδια του Γρ. Μπιθικώτση
  • Μουσικό Σύνολο Ανατολικής Μουσικής – ρεπερτόριο και παρουσίαση οργάνων
  • Έκπληξη!

Σημείωση: Θα εφαρμοστούν τα μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19. Απαραίτητη προϋπόθεση για τη δυνατότητα της φυσικής παρουσίας στο σχολείο είναι η δήλωση ως επισκέπτες μέσω της ειδικής πλατφόρμας edupass | GOV.GR όπως ισχύει: δηλαδή, οι μαθητές/μαθήτριες με self test και οι ενήλικες, όσοι/όσες είναι πλήρως εμβολιασμένοι/εμβολιασμένες ή έχουν ενεργό πιστοποιητικό νόσησης με self test και όσοι/όσες δε διαθέτουν τα παραπάνω, με rapid test ή PCR. Υποχρεωτική χρήση μάσκας για όλους/όλες.

Για πληροφορίες/διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε καθημερινά στο τηλέφωνο 2681 085364.