Διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Άρτας «Γιάννης Μόραλης» (9-3-2022)

IMG 3566

Την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022 μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του Μουσικού Σχολείου Άρτας πραγματοποιήσαμε διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Άρτας όπου φιλοξενείται η έκθεση «Γιάννης Μόραλης -Στη γενέτειρα». Είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε αντιπροσωπευτικά έργα από τη ρεαλιστική και τη γεωμετρική περίοδο της δημιουργίας του αρτινού εικαστικού Γιάννη Μόραλη, αλλά και πρώιμα έργα της παιδικής του ηλικίας. Προσωπογραφίες, σχέδια και χαρακτικά, γλυπτά και κεραμικά έργα, εικονογραφήσεις ποιητικών συλλογών και εξώφυλλα δίσκων φιλοξενούνται στην έκθεση και αποτυπώνουν τη σύζευξη του κλασσικού με το μοντέρνο στο έργο του, τον ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα και το εύρος της δημιουργίας του, καθώς και το ενδιαφέρον του για τις εφαρμοσμένες τέχνες. Τα προσωπικά του αντικείμενα, αλλά και τα εργαλεία της τέχνης του, που πλαισιώνουν την έκθεση, μας έφεραν πιο κοντά στον καλλιτέχνη και άνθρωπο Γιάννη Μόραλη. Έναν καλλιτέχνη που επηρέασε καθοριστικά τη μεταπολεμική τέχνη στην Ελλάδα με το εικαστικό έργο και τη διδασκαλία του.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα το προσωπικό της Δημοτικής Πινακοθήκης Άρτας για τη φιλοξενία και την ξενάγηση στην έκθεση.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

του Μουσικού Σχολείου Άρτας