I LOVE SCIENCE – Τετάρτη 8-12-2021

I LOVE SCIENCE

IMG 2394

Σήμερα Τετάρτη, 8/12/2021 οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Άρτας συμμετείχαν στην 1η δράση του προγράμματος  “I love scienceπου στοχεύει τόσο στη γνωστική όσο και στη συναισθηματική και συμπεριφορική εμπλοκή των μαθητών με τα μαθήματα των Θετικών Επιστημών. Στη δράση συμμετείχαν οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου, οι οποίοι με την καθοδήγηση και τη στήριξη των υπεύθυνων εκπαιδευτικών, είχαν ενεργό ρόλο στην εκτέλεση πειραμάτων. Οι μικροί μαθητές συνεργάστηκαν αρμονικά μεταξύ τους και έδειξαν ενθουσιασμό σε όλη τη διάρκεια της διαδικασίας. Στο πλαίσιο του μαθήματος της Χημείας πραγματοποίησαν πειράματα που αφορούν τη μελέτη και συμπεριφορά οξέων και βάσεων παρουσία δεικτών και στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής μελέτησαν την κίνηση με σταθερή ταχύτητα και κατασκεύασαν γραφικές παραστάσεις με τη βοήθεια του προγράμματος excel.

IMG 2458

Στη διάρκεια της δράσης τηρήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφάλειας.

Οι εκπαιδευτικοί

Γεωργία Τόλη, Φυσικός