Διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα: «Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία», 26-10-2021

Την Πέμπτη στις 26 Οκτωβρίου 2021 οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Άρτας παρακολούθησαν δίωρο διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα: «Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία», που διοργάνωσε το  Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας – Νεάπολης Λασιθίου σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών Διατροφής και Διαιτολογίας του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου.

Σκοπός της δράσης είναι  η ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν τη  διατροφή μας, σε σχέση με την υγεία και το περιβάλλον, ανιχνεύοντας τις δυνατότητες της διατροφής των εφήβων για ενίσχυση του ανοσοποιητικού τους, την αλλαγή διατροφικών συνηθειών αλλά και την υιοθέτηση μιας καινοτόμας αλλά ταυτόχρονα και βιώσιμης διατροφής για την υγεία μας και το περιβάλλον.

Η δράση πλαισιώθηκε από εξαιρετικούς επιστήμονες, οι οποίοι έδωσαν πολύτιμες συμβουλές στα παιδιά μας, τονίζοντας την αξία της σωστής διατροφικής συμπεριφοράς, τόσο για το ίδιο το άτομο, αλλά και για ολόκληρο τον πλανήτη!

Ευχαριστούμε τους διοργανωτές για αυτή την ευκαιρία που μας δώσανε και ανανεώνουμε τη συνεργασία μας μέσω του  Εθνικού Θεματικού Δικτύου εκπαίδευσης για την αειφορία με τίτλο: «Διατροφή, Περιβάλλον & Υγεία», μέλος του οποίου θα αποτελέσει και το Μουσικό Σχολείο Άρτας!

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Τόλη Κωνσταντίνα