ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΙΜΠΡΕΣΣΙΟΝΙΣΜΟΥ – Εργασία στο μάθημα Αγγλικών Α’ Λυκείου

ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ 4 “VINCENT VAN GOGH”, ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΙΜΠΡΕΣΣΙΟΝΙΣΜΟΥ, ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΜΠΡΕΣΣΙΟΝΙΣΤΕΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΖΩΓΡΑΦΩΝ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΑΝΕΛΥΣΑΝ TA ΕΡΓΑ ΤΟΥΣ ΚΙ “ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΝ” ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ ΣΤΟ ΑΜΣΡΤΕΡΝΤΑΜ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ. ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΑ ΙΜΠΡΕΣΣΙΟΝΙΣΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ “STARRY STARRY NIGHT” BY DON MC LEAN ME ANAΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΗΜΟ ΠΙΝΑΚΑ “STARRY NIGHT” TOY VINCENT VAN GOGH.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΒΙΝΤΕΟ: ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΔΟΥΔΕΣΗ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ: ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ

Όταν η τέχνη διεκδικεί τη φύση
Ο ιμπρεσιονισμός κατάλαβε το μεγαλείο της φύσης, βρήκε το τέλειο σε μία απόχρωση ενός ηλιοβασιλέματος, σε ένα χρυσαφί λιβάδι, σε ένα καταπράσινο δάσος. Και κάθε καλλιτεχνικό κίνημα κατάλαβε το αυτονόητο, αυτό που όχι μονό βλέπεις αλλά νιώθεις, κατάλαβε πως η φύση δεν είναι απλά κάτι όμορφο, πως αξίζει να διατηρηθεί και να αποτυπωθεί, πως μπορεί να κάνει τους ανθρώπους να νιώσουν πράγματα που ποτέ δεν πίστευαν πως θα νιώσουν. Πως μπορεί να αλλάξει τον κόσμο γιατί απλούστατα είναι αυτός. Τα καλλιτεχνικά κινήματα το κατάλαβαν, ο άνθρωπος όμως θα το καταλάβει ποτέ;
Κείμενο: Βιργινία Δουδέση