Γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 – Παρασκευή 22-3-2019

Γιορτάστηκε σήμερα, Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019, στο σχολείο μας η επέτειος της έναρξης το 1821 του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα των Ελλήνων ενάντια στην ισχυρή Οθωμανική Αυτοκρατορία.Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε έγινε αναφορά τόσο σε σημαντικά γεγονότα της ελληνικής επανάστασης όσο και στον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου που γιορτάζεται την ίδια ημέρα.  Το κύριο μέρος, ωστόσο, της γιορτής ήταν ένας ύμνος στην ελευθερία με αναφορές στο παρελθόν, αλλά και στο παρόν. Αρχικά, δόθηκε ο ορισμός της ελευθερίας και παρουσιάστηκαν αναλυτικά τα είδη και τα οφέλη της για τον άνθρωπο και την κοινωνία. Στη συνέχεια επισημάνθηκαν τα εμπόδια που αντιμετωπίζει ο σύγχρονος άνθρωπος στο δρόμο για την κατάκτησή της, οι μορφές δουλείας του σύγχρονου ανθρώπου και η διαφορά της έννοιας της ελευθερίας των αρχαίων Ελλήνων σε σχέση με άλλους λαούς της εποχής. Τονίστηκε, επίσης, ο σημαντικός ρόλος της παιδείας στη διασφάλισης της ελευθερίας.

Η γιορτή πλαισιώθηκε από σύνολο μουσικής μαθητών και μαθητριών της Α΄ Γυμνασίου που ερμήνευσαν τραγούδια σύγχρονων Ελλήνων μουσικοσυνθετών, ένα δημοτικό τραγούδι, απόσπασμα από τον «Θούριο» και τους «Ελεύθερους πολιορκημένους». Επίσης, το μουσικό σύνολο έψαλλε ένα απόσπασμα από τον Ακάθιστο Ύμνο, ενώ η γιορτή έκλεισε με ένα χορευτικό μαθητριών της Β΄ Γυμνασίου. Την ευθύνη για την εκδήλωση είχε η εκπαιδευτικός ΚωνσταντινιάΚορλοκώστα. Υπεύθυνοι καθηγητές του μουσικού συνόλου ήταν οι καθηγητές Πρωτόγερος Δημήτρης, Μιμίκου Δήμητρα, Κακάνης Θωμάς, Κέντρου Ειρήνη, Γιαννούτσος Παναγιώτης, Τσίπας Νικόλαος, Ζάκας Αλέξανδρος. Υπεύθυνη του χορευτικού τμήματος ήταν η εκπαιδευτικός Σιώκου Ευαγγελία.