Εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ Γυμνασίου στην Πλάκα Τζουμέρκων

Την Τετάρτη 14/03/2018, η Α΄ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Άρτας υλοποίησε μια διδακτική επίσκεψη στην περιοχή της Πλάκας Τζουμέρκων. Αρχικά οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν, για δύο περίπου ώρες, στο παραποτάμιο μονοπάτι του Αράχθου και παράλληλα να παρατηρήσουν τα χιονισμένα Τζουμέρκα με τα πολυάριθμα ρυάκια που τροφοδοτούν την κυρίως ροή του ποταμού. Είδαμε τις εργασίες προετοιμασίας της ανακατασκευής του περίφημου γεφυριού της Πλάκας και αναφερθήκαμε στα σημαντικά γεγονότα που έχουν συνδεθεί με την παρουσία του. Οι εξαιρετικές γεωλογικές, γεωγραφικές, ιστορικές και λαογραφικές πληροφορίες για την περιοχή, που μετέδωσε απλόχερα ο ντόπιος Δημήτρης Παπαγεωργίου, εμπλούτισαν την πεζοπορία μας.

Στη συνέχεια οι μαθητές επιδόθηκαν σε δύο αθλητικές δραστηριότητες, την τοξοβολία και την αναρρίχηση, όπου πολλοί επέδειξαν ζηλευτές ικανότητες. Μετά από ένα πλούσιο μεσημεριανό γεύμα αναχωρήσαμε, αφήνοντας πίσω μας την άγρια ομορφιά της ορεινής Ηπείρου και δίνοντας την υπόσχεση ότι θα ξαναγυρίσουμε σε αυτό το εκπάγλου κάλλους τοπίο.

Οι συνοδοί

Εύη Κανελλοπούλου