Οι Δράσεις του Μουσικού Σχολείου Άρτας κατά τη διάρκεια της Μεγάλης Εβδομάδας 2017

Το Μουσικό Σχολείο Άρτας, συμμετέχοντας στις δράσεις του Δήμου για την ανάδειξη των Βυζαντινών Μνημείων της περιοχής, θα παρουσιάσει σύντομο μουσικό πρόγραμμα από δύο μουσικά σύνολα του σχολείου: το σύνολο Παραδοσιακής Μουσικής που θα ερμηνεύσει τραγούδια και οργανικούς σκοπούς από διαφορετικά μουσικά ιδιώματα της χώρας με θέμα την ξενιτειά και τον Εφηβικό Ψαλτικό Χορό του σχολείου που θα παρουσιάσει μια σειρά από μέλη της Εκκλησιαστικής μουσικής παράδοσης.

Η δράση αυτή θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο του Λαζάρου (8-4-2017), στις 11:00 πμ, στη Μονή Παναγίας των Βλαχερνών

και την Κυριακή των Βαΐων (9 – 4 – 2017), στις  12:00 μ, στην Παρηγορήτισσα.

Στην συνέχεια την Μεγάλη Πέμπτη (13 – 4 – 2017), στις 11:00 μμ στον Ιερό Ναό Αγίας θεοδώρας ο Εφηβικός Ψαλτικός Χορός του σχολείου θα ψάλλει τμήμα του Επιτάφιου Θρήνου (Εγκώμια), μετά το τέλος της Ακολουθίας και κατά τη διάρκεια του στολισμού του Επιταφίου, ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου: ‘Φίλων Ιερού Ναού Αγίας Θεοδώρας’.

Το Μουσικό Σχολείο Άρτας ευχαριστεί το Δήμο Αρταίων για την πρόσκληση και την στήριξη, το Επιμελητήριο Άρτας για την παραχώρηση της αίθουσας όπου πραγματοποιήθηκε μέρος της προετοιμασίας των συνόλων και το σύλλογο ‘Φίλων Ιερού Ναού Αγίας Θεοδώρας’ για την ευγενική πρόσκληση και καλεί όλους τους συμπολίτες μας αλλά και τους επισκέπτες της πόλης μας να τιμήσουν με την παρουσία τους τις παραπάνω δράσεις του Μουσικού σχολείου βοηθώντας στην ανάδειξη των μοναδικών Βυζαντινών Μνημείων της περιοχής μας.

Εκ μέρους του Μουσικού Σχολείου Άρτας

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί