7η Συνάντηση προγράμματος Comenius, ”Our voices across Europe” 04-09/05/2014, Μουσικό Σχολείο Άρτας

afisa COMENIUS (1)

Φωνές εφηβικές, από 7 σχολεία διαφορετικών χωρών, που για δυο χρόνια ταξιδεύουν στην Ευρώπη, μεταφέροντας αισιοδοξία, ανεμελιά, μελωδίες και ελπίδα για τη νέα γενιά, που χαράζει έναν κόσμο αγνό, χωρίς διακρίσεις, μακριά από πολέμους και φυλετικές διαφορές, βασισμένο στον αλληλοσεβασμό και τη συνεργασία, στη θεμελίωση της ανθρωπιστικής παιδείας και την καλλιέργεια της τέχνης, θα πλημμυρίσουν τη βδομάδα από 4 μέχρι 09 Μαΐου την πόλη μας.

Δυο χρόνια τώρα ταξιδέψαμε στις άλλες χώρες, μπήκαμε σε άλλα σχολεία, γνωρίσαμε άλλους μαθητές και άλλους εκπαιδευτικούς, συνεργαστήκαμε και δημιουργήσαμε όμορφα πράγματα και τώρα ήρθε η ώρα σε όλους αυτούς τους φίλους μας να ανοίξουμε το δικό μας σχολείο και τα δικά μας σπίτια, να τους φιλοξενήσουμε στην πόλη μας και να τους ξεναγήσουμε στον τόπο μας.

Παράλληλα ετοιμάζουμε κοινή συναυλία και την Τετάρτη 07-05-2014, “οι φωνές της Ευρώπης” θα αντηχήσουν μελωδικά στο θέατρο του Κάστρου της πόλης μας, που θα γίνει ο σταθμός που θα κλείσει τυπικά τον κύκλο της συνεργασίας μας.

Σας περιμένουμε λοιπόν όλους, μικρούς και μεγάλους, να χαρούμε τα μουσικά μας ταξίδια.

programma_a opsiprogramma_b opsi (1)

Τους περιμένουμε με μεγάλη χαρά και τους υποδεχόμαστε στο σχολείο μας τη Δευτέρα το πρωί, στις 09.00, με μια ζεστή τελετή υποδοχής ενώ το ίδιο βράδυ, στις 08.30, τους τιμούμε με συναυλία Ελλήνων συνθετών του 20ου αιώνα, στον προαύλιο χώρο της Παρηγορήτισσας.

prosklisi_b opsiprosklisi_a opsi

Ανθούλα Ζιώρη