Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα “εμείς και ο κόσμος γύρω μας” του γερμανικού ινστιτούτου Γκαίτε

Οι μαθητές της τρίτης γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Άρτας συμμετέχουν στο πρόγραμμα “εμείς και ο κόσμος γύρω μας” του γερμανικού ινστιτούτο Γκαίτε του Μιλάνου. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν μαθητές από 23 σχολεία και εφτά χώρες της Μεσογείου (Ελλάδα, Κροατία, Λίβανος, Τουρκία, Μαρόκο, Σλοβενία και Ιταλία). Οι μαθητές είναι δημοσιογράφοι και εκπρόσωποι του τόπου και της χώρας τους, παρατηρούν τον κόσμο γύρω τους και καταγράφουν τις εμπειρίες τους. Παράλληλα όμως έχουν και την ευκαιρία να διαβάσουν τις σκέψεις και τις εμπειρίες των μαθητών από τις άλλες χώρες και να γνωρίσουν νέα ήθη και έθιμα και πολιτισμούς.

Στόχοι του προγράμματος:

• απόκτηση και εμβάθυνση των γλωσσικών δεξιοτήτων
  • συνεργασία με άλλα σχολεία
  • γνωριμία με νέους από άλλες χώρες
  • ακόκτηση γνώσεων σχετικά με τα εκπαιδευτικά συστήματα και τα σχολεία σε άλλες χώρες
  • απόκτηση γνώσεων σχετικά με τη σωστή χρήση των νέων μέσων

Τα ρεπορτάζ του σχολείου μας:

Η καθηγήτρια γερμανικών

Κλαίρη Σιακαγιάννη