Διαγωνισμοί για τους μαθητές των γερμανικών

Αγαπητοί μαθητές!

Η σχολική χρονιά έχει αρχίσει για τα καλά! Κάποιοι από εσάς μόλις ξεκινήσατε το μάθημα γερμανικών και άλλοι πάλι έχετε περισσότερη εμπειρία…Όλοι όμως μπορείτε να συμμετέχετε στους παρακάτω διαγωνισμούς που διεξάγονται στη γερμανική γλώσσα:

1. Διαγωνισμός Δημιουργικότητας 2013/2014
    «Ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα» από το γερμανικό ινστιτούτο Γκαίτε Θεσσαλονίκης – για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

2. Διαγωνισμός βίντεο που διοργανώνει μια από τις μεγαλύτερες κοινότητες καθηγητών γερμανικής γλώσσας στον κόσμο: http://deutschonline.realvsoft.de/. Καλείστε να φτιάξετε ένα βίντεο 3 λεπτών στη γερμανική γλώσσα. Υπάρχουν 3 κατηγορίες
  • γραμματική
  • λεξιλόγιο
  • τραγούδι

και πολλά θέματα:

• η οικογένειά μου και εγώ
  • το σπίτι μου και η γειτονιά μου
  • φαγητά στη χώρα μου
  • ελεύθερος χρόνος και χόμπι
  • ζω στην πόλη ή στην επαρχία
  • φύση και περιβάλλον
  • ρούχα και μόδα
  • γιορτές στη χώρα μου
  • σχολείο, επάγγελμα και εργασία
  • η γερμανική γλώσσα γύρω μου

Ημερομηνία παράδοσης: 1.02.14

Άρα βλέπετε πως έχετε μεγάλη ελευθερία αποφάσεων… Περιμένω τις ιδέες σας! Ο Φεβρουάριος μπορεί να σας φαίνεται μακριά αλλά για να έχουμε καλά αποτελέσματα πρέπει να αρχίσουμε τη δουλειά αμέσως!

Να και το νέο μας ιστολόγιο. Πατήστε εδώ

Η καθηγήτρια

Ευρ. Σιακαγιάννη

Δημοσιεύθηκε στην Διαγωνισμοί, Δραστηριότητες στο μάθημα των γερμανικών. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.