Πρόσκληση στη συναυλία του Μουσικού Σχολείου Άρτας

AFISA

Το Σάββατο 15 Ιουνίου και ώρα 21:00 στο θέατρο του Κάστρου το Μουσικό Σχολείο παρουσιάζει συναυλία με θέμα:

«Να’ μαν πουλί να πέταγα»

Μουσικές της γειτονιάς μας

Η μουσική γίνεται οδηγός για ένα ταξίδι σε τρεις ηπείρους και με τα κύματα της Μεσογείου μας ταξιδεύει στους αιώνες, δημιουργεί απίστευτες εικόνες και μας ενεργοποιεί ξορκίζοντας την παραλυτική επίδραση του φόβου, της απομόνωσης και της κοινωνικής αποξένωσης.

Οι μουσικές συγγένειες της Μεσογείου και η κοινή μουσική γλώσσα οριοθετούν την περιοχή ως τόπο ειρήνης και πολιτισμού, ενώνουν, ψυχαγωγούν, συντροφεύουν, παρηγορούν, δίνουν χαρά και λυτρώνουν.

Ετοιμάσαμε και παρουσιάζουμε ένα μουσικό αφιέρωμα με μουσικές της γειτονιάς μας, με τραγούδια που ταξιδεύουν στα λιμάνια της Μεσογείου, με ήχους που πετάνε σαν τα πουλιά και φτάνουν απ’ την Κάτω Ιταλία στην Κρήτη και την Αίγυπτο και από την Πόλη στη Σμύρνη, την Αλβανία και την Ελλάδα, με μελωδίες και ήχους που άλλοτε συγκινούν και καθηλώνουν και άλλοτε ξεσηκώνουν.

Σας περιμένουμε λοιπόν όλους, μικρούς και μεγάλους το Σάββατο το βράδυ στο θέατρο του Κάστρου.