Γαλλοφωνία 2013

Φέτος και πάλι, οι μαθητές της β’ τάξης στο μάθημα της γαλλικής γλώσσας, συμμετείχαν στο διαγωνισμό της Γαλλοφωνίας με θέμα :

Ιστορίες και μύθοι της Ανατολής και της Δύσης

«Λοιπόν διηγήσου!…»

Έτσι λοιπόν οι μαθητές δημιούργησαν ένα παραμύθι το οποίο μας διηγείται την ιστορία ενός μουσικού που έχασε την έμπνευση του και την αναζητά. Αποφασίζει λοιπόν να επισκεφτεί την σοφή της πόλης, η οποία τον συμβουλεύει να πάει στην μεγαλύτερη βιβλιοθήκη του κόσμου στην Αλεξάνδρεια. Όμως οι θεωρητικές γνώσεις δεν τον βοηθούν. Επιστρέφει στη σοφή που αυτή τη φορά τον συμβουλεύει να πάει στον παράδεισο να συναντήσει παλιούς διάσημους καλλιτέχνες για να του δώσουν το μυστικό της έμπνευσης.  Για άλλη μια φορά ο μουσικός μας δεν θα λύσει το πρόβλημά του. Αυτή τη φορά η σοφή μας προβληματισμένη θα συμβουλεύσει τον άτυχο μουσικό να βρει τον Panoramix. Μα ούτε το μαγικό φίλτρο είναι λύση για το πρόβλημα του μουσικού μας. Τότε η σοφή μας έχει μια λαμπρή ιδέα, να χρησιμοποιήσει το λυχνάρι, να βγει το τζίνι και να πραγματοποιήσει την ευχή του.  Πράγματι το τζίνι εμφανίζεται αλλά προειδοποιεί ότι η ευχή πρέπει να μπορεί να πάρει μορφή. Έτσι ο μουσικός ζητά την ομορφότερη μούσα του κόσμου και η ευχή του πραγματοποιείται. Όπως και τις προηγούμενες φορές ο μουσικός μας δεν έλυσε το πρόβλημα του και η απελπισία και μετά η οργή του φέρνουν τόσο έντονα συναισθήματα που φέρνουν πίσω την έμπνευσή του. Ακολουθεί ένα τραγούδι που δημιούργησαν οι μαθητές, μουσική και στίχους.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο του διαγωνισμού: watch?v=su3MdxJnntM

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα βιντεάκι με τα παρασκήνια: watch?v=47GFWqANv8Y&feature=youtu.be

Nathalie Poupard, ΠΕ05