Το βίντεο από την επίσκεψη του Μουσικού Σχολείου στο Γηροκομείο και οι συνεντεύξεις των μαθητών

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο από την επίσκεψη του Μουσικού Σχολείου στο Γηροκομείο στις 17/12/2012, στον παρακάτω σύνδεσμο:

watch?v=BIas1LSVJY4

Ακολουθούν οι συνεντεύξεις μαθητριών του σχολείου με ηλικιωμένες που ζουν στο γηροκομείο:

ΕρώτησηΤι αναμνήσεις έχετε από τα Χριστούγεννα των παιδικών σας χρόνων;

Παρασκευή Παπαδημητρίου, 78 ετών:

Όταν γεννήθηκα το 1934, ήταν αλλιώς τα πράγματα. Υπήρχε φτώχεια και περιμέναμε τα Χριστούγεννα. Πηγαίναμε στην εκκλησία και γυρνάγαμε για το φαγητό. Όταν ερχόντουσαν καλεσμένοι, τους δίναμε ό,τι είχαμε.

Γεωργία Κωστή, 79 ετών:

Κάθε Χριστούγεννα πήγαινα με τους γονείς μου στην εκκλησία που ήταν μακριά από το χωριό. Πηγαίναμε με τα πόδια, στα χιόνια, και κάπου στη μέση της διαδρομής αναγκαζόμασταν να βγάζουμε τα παπούτσια μας και να περπατάμε ξυπόλυτοι, επειδή σχηματίζονταν ρέματα από το λιωμένο χιόνι.

Ιλιάδα Αντωνίου:

Περνάγαμε φτωχικά, αλλά είχαμε κτήματα και καλλιεργούσαμε. Τα Χριστούγεννα έρχονταν πολύς κόσμος και κουβεντιάζαμε δίπλα στο τζάκι.

Βασιλική Πεταλά, 51 ετών:

Τα δικά μου Χριστούγεννα ήταν ωραία, γιατί ερχόντουσαν τα παιδιά στο σπίτι μας κι εμείς τους δίναμε δώρα και άλλα γλυκά. Φτιάχναμε χριστόψωμο, κουλούρια, πίτα με τραχανά, γαλατόπιτες, ραβανί, πίτες. Στολίζαμε και έλατο.

ΕρώτησηΔώστε μας μία ευχή για τα Χριστούγεννα!

Μαρία Σιώζου:

Να είστε καλά και να έχετε αγάπη!

Βασιλική Πεταλά:

Να έχετε καλή πρόοδο, υγεία, καλή τύχη,

καλή προκοπή και αγάπη!

κα Νίκη Λένη (Διευθύντρια του Γηροκομείου):

Ευτυχισμένα Χριστούγεννα σε όλον τον κόσμο

και ειδικά σε σας τους νέους. Καλή πρόοδο!

τις συνεντεύξεις πήραν οι μαθήτριες: Κατερίνα Λλάνι Α’1,

Βάσω Καραντζά Α’1, Θεοδώρα Γκοτσούλια Α’1,