Εκδήλωση του Μουσικού Σχολείου με τίτλο “Φως, εσύ, εγώ και το τραγούδι”

Την Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου 2012, στις 20:30, το σχολείο μας πραγματοποίησε μια μικρή εκδήλωση στο χώρο του Αρχαιολογικού Μουσείου Άρτας.

Σε αυτήν την εκδήλωση συμμετείχαν τα κορίτσια της Β’ και Γ’ Γυμνασίου καθώς και της Α’ Λυκείου.

Θέμα της εκδήλωσης ήταν το φως. Πρώτα έγινε μια διάλεξη στο χώρο του μουσείου από μία αρχαιολόγο. Ακολούθησαν  τραγούδια και ποιήματα από τις μαθήτριες.

Αν και σύντομη, η εκδήλωση ήταν αρκετά εντυπωσιακή και θα μας άρεσε να συμμετέχουμε κι εμείς, οι μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου. Παρ’ όλο που ο χρόνος που είχαν τα κορίτσια και οι καθηγητές για να ετοιμάσουν τα τραγούδια και τα ποιήματα ήταν λίγος, στο τέλος κατάφεραν να βγάλουν ένα ιδιαίτερο και υπέροχο αποτέλεσμα!

Οι φωνές των κοριτσιών «φώτισαν» το Μουσείο και τις ψυχές των θεατών, που παρακολουθούσαν μαγεμένοι και καταχειροκρότησαν στο τέλος της παράστασης!

κείμενο: Ιωάννα Φράγκου, Α’2

Χαριτίνη Μπανταλούκα Α’2

Παρακολουθείστε το βίντεο της εκδήλωσης στον παρακάτω σύνδεσμο: watch?feature=player_embedded&v=7PuKYvDWDE0