Στο πλαίσιο της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών, το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο του 2ου Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, πραγματοποίησε σήμερα, (Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2013) επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο με θέμα «Υπηρεσίες Σύγχρονης και Ασύγχρονης Ηλεκτρονικής Μάθησης».

Το σεμινάριο το παρακολούθησαν 26 εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Θεσσαλονίκης, οι οποίοι επιλέχθηκαν μετά από σχετική ηλεκτρονική κλήρωση που διενεργήθηκε.

Είχα τη μεγάλη χαρά και τιμή, να είμαι ο διοργανωτής και ο βασικός εισηγητής του επιμορφωτικού σεμιναρίου, η θεματολογία του οποίου περιελάμβανε τα παρακάτω θέματα:

• Χρήση και διαφορές Σύγχρονης & Ασύγχρονης Ηλεκτρονικής Μάθησης
  • Εργαλεία Σύγχρονης Τηλεκπαίδευσης: Big Marker, BigBlueButton, TeamViewer Meeting
  • Yπηρεσίες Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (E-learning)
  • Εργαλεία Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης: Moodle, E-class (Ηλεκτρονική η-Τάξη)
  • Εγκατάσταση & Διαχείριση του Moodle στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Παρουσίαση

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την βασική μου παρουσίαση που χρησιμοποιήθηκε.

Δείτε και ορισμένες φωτογραφίες κατά τη διεξαγωγή του επιμορφωτικού σεμιναρίου.

2013-12-05 16.46.37 2013-12-05 16.46.45 2013-12-05 16.47.05

Σχετικά με Νίκος Π. Μιχαηλίδης

Ηλεκτρονικός Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών
E-learning & Web 2.0 expert
MSc Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση
Υποψήφιος Διδάκτορας, Τμήμα Πληροφορικής, ΑΠΘ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Ένα σχόλιο στο Επιμορφωτικό σεμινάριο “Υπηρεσίες Σύγχρονης και Ασύγχρονης Ηλεκτρονικής Μάθησης”

1. Συγχαρητήρια! Πραγματικά πολύ καλό και εποικοδομητικό .

Τα σχόλια έχουν κλείσει.