1 Οκτωβρίου Λέμε Χρόνια Πολλά στον παππού και τη γιαγιά!!

1η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Η Παγκόσμια Ημέρα των Ηλικιωμένων, γνωστή και ως «Παγκόσμια Ημέρα για την Τρίτη Ηλικία» εορτάζεται κάθε χρόνο την 1η Οκτωβρίου. Υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1990, για να αποτίσει τον οφειλόμενο φόρο τιμής στους ηλικιωμένους, αλλά και να επισημάνει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Χθες στην τάξη μιλήσαμε για την Τρίτη ηλικία, αναφερθήκαμε στους δικούς μας παππούδες και γιαγιάδες και δεν υπήρξε μαθητής που δεν εξέφρασε την απέραντη αγάπη που τους έχει! Οι μαθητές που δεν γνώρισαν τον παππού και τη γιαγιά τους ή έχει «φύγει» κάποιος από τους δύο με νοσταλγία και με πολύ ωραία λόγια μοιράστηκαν μαζί μας όμορφες αναμνήσεις τους. Στο τέλος, φτιάξαμε καρτούλες, ακούσαμε τραγούδια και διαβάσαμε ποιήματα αφιερωμένα στους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας.

Ν`αγαπάτε και να θυμάστε πάντα τον παππού και τη γιαγιά, παιδιά!!!!