no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

7ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας – 1ο ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου

Συγγραφέας: | 10 Μαρτίου 2017
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 7ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας – 1ο ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου |

Το σχολείο μας θα συμμετάσχει φέτος για πρώτη φορά στο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που διοργανώνεται για 7η συνεχή χρονιά στο Αγρίνιο. Θα συμμετέχει με δύο project, ένα από τον Τομέα Πληροφορικής στη Β’ τάξη και ένα από τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας.

Το project που σας παρουσιάζουμε δημιουργήθηκε από τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος “Ζώνη Δημιουργικών δραστηριοτήτων” με τον διδάσκοντα καθηγητή ΠΕ 19 Πληροφορικής Νοχό Μιχαήλ . Οι μαθητές κατασκεύασαν δύο αυτοκίνητα με τη χρήση μικροεπεξεργαστή arduino.

Photo 10-3-17, 9 04 43 πμ

Το πρώτο αυτοκίνητο έχει τηλεχειρισμό μέσω υπέρυθρων και μπορεί και κατευθύνεται με τη χρήση τηλεχειριστηρίου.

ir

Το δεύτερο αυτοκίνητο κινείται αυτόνομα και αποφεύγει τη σύγκρουση με εμπόδια χρησιμοποιώντας έναν αισθητήρα υπερήχων.

Photo 10-3-17, 9 04 19 πμ

κάτω από: Χωρίς κατηγορία