Μαθηματικά – Κεφάλαιο 41

math-clipart-math-clip-art-114

Παιδάκια μου,

Σήμερα κάναμε το τελευταίο μάθημα webex!

Φυσικά περιμένουμε με μεγάλη χαρά τη συνάντησή μας από κοντά με όλη την απαραίτητη προσοχή! Θα τα πούμε αναλυτικά τη Δευτέρα στο σχολείο μας!

Σήμερα μπήκαμε και επίσημα στον πολλαπλασιασμό με τριψήφιο πολλαπλασιαστή. Συνδυάσαμε προβλήματα και πράξεις με πολλαπλασιασμό.

Δραστηριότητες:

1. Διαβάζω τη θεωρία για το πως γίνεται βήμα-βήμα ο πολλαπλασιασμός με τριψήφιο πολλαπλασιαστή.
  2. Λύνω το φύλλο εργασίας με τις ασκήσεις του κεφαλαίου 41. Δείτε τις λύσεις των ασκήσεων.
  3. Κάνω μια ακόμη επανάληψη στην προπαίδεια για να είμαστε πανέτοιμοι για την επιστροφή στο σχολείο. Για αυτό σας ανεβάζω ξανά τα παιχνίδια με την προπαίδεια:

Υ.Γ: Σας παρακαλώ να παρακολουθείτε το blog, το eclass και το email για ανακοινώσεις αυτές τις μέρες!

Σας φιλώ! Καλή συνέχεια!

2 σχόλιαστο “Μαθηματικά – Κεφάλαιο 41

1. Καλησπέρα,κ.Μαργαρίτα.
    Την φωτοτυπία θα σας την δώσω την Δευτέρα στο σχολείο καθώς και τις ασκήσεις που είναι για το τετράδιο.Επίσης,δε μου ανοίγει η εφαρμογή ”Χτύπα την προπαίδεια”.

Τα σχόλια είναι κλειστά.