# Πρωτομαγιά. Παρασκευή 1/5.

Η γιορτή των λουλουδιών και της Άνοιξης

1η Δραστηριότητα (κα Ανθή Καλιακούδα) : Πρωτομαγιάτικο στεφάνι

Μπορείς να φτιάξεις το δικό σου πρωτομαγιάτικο στεφάνι και να το στολίσεις με ότι υλικό έχεις στο σπίτι σου και δε το χρειάζεσαι! Εαν έχεις φτιάξει και στεφάνι από αληθινά λουλούδια μοιράσου τη φωτογραφία με τους συμμαθητές σου.

2η Δραστηριότητα (κα Μαρίζα Μανωλάκη) : Μία μυρωδάτη παροιμία

Οι παροιμίες είναι γνωστές λαϊκές εκφράσεις που διατυπώνουν παραστατικά μία σοφή γνώμη, διαπίστωση ή συμβουλή και επαναλαμβάνονται στον καθημερινό λόγο, ως επιχείρημα ή παράδειγμα.

Υπάρχουν πολλές παροιμίες που αναφέρονται στον Μάιο, στα φυτά και στα λουλούδια. Παρακάτω παρουσιάζεται μία πολύ γνωστή παροιμία.

Άκουσέ την προσεκτικά και έπειτα εικονογράφησέ την. Μπορείς αν θέλεις να εικονογραφήσεις μία άλλη λουλουδάτη ή Μαγιάτικη παροιμία που θα βρεις εσύ.

Για χάρη του βασιλικού

ποτίζεται και η γλάστρα

(Δηλαδή η παροιμία μιλάει για κάποιον που ωφελείται από μία σχέση με κάποιον άλλον άνθρωπο ή από μία κατάσταση)

Αφού ολοκληρώσεις την δραστηριότητα, σε περιμένει ένα παιχνίδι μνήμης με γνωστούς πίνακες ζωγραφικής με θέμα τα λουλούδια εδώ

3η Δραστηριότητα (κα Μαίρη Τουφεγγοπούλου) : Ο Μάης

Ένας νέος μήνας μας ήρθε, ο Μάιος. Είναι ο τελευταίος μήνας της άνοιξης. Ο σοφός λαός μας του έχει δώσει πολλά ονόματα, όπως Λούλουδος, Πράσινος, Καλομηνάς, Τριανταφυλλάς! Μπορείς να σκεφτείς γιατί;

Αν ο Μάιος ήταν παιδί πώς φαντάζεσαι ότι θα έμοιαζε; Μπορείς να τον ζωγραφίσεις και τι όνομα θα του δώσεις; Άκου και αυτό το τραγούδι, για να εμπνευστείς! https://www.youtube.com/watch?v=egR8zuI550Y

4η Δραστηριότητα (κα Ευαγγελία Σαριγιάννη) : Ποίημα – Πρωτομαγιά

ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Λουλούδια ας διαλέξουμε

και ρόδα και κρίνα

κι ελάτε να πλέξουμε

στεφάνια με κείνα,

Τα αηδόνια συμφώνησαν

της γης αγγελούδια

και βρήκαν και τόνισαν

καινούρια τραγούδια

Η θάλασσα γίνεται

καθρέφτης και πάλι

το κύμα της χύνεται

κι ο φλοίσβος της ψάλλει,

Χορεύει το πρόβατο

το αρνάκι βελάζει

κι από τον αγκαθόβατο

δροσούλα σταλάζει

προβάλλει στη γη

Ι. ΠΟΛΕΜΗΣ

Αυτό το ποίημα που γράφτηκε πριν πολλά πολλά χρόνια, έγινε παραδοσιακό τραγούδι. Μπορείς να το ακούσεις από την παιδική χορωδία του Σπύρου Λάμπρου στον παρακάτω σύνδεσμο:

Αν θέλεις μπορείς να το τραγουδήσεις με την οικογένειά σου στο σπίτι, όπως θα έκανες με τους φίλους σου αν ήσουν στο σχολείο.

Κατόπιν με το  δημιουργικό μυαλουδάκι σου και τη φαντασία σου ζωγράφισε το ποίημα –  τραγούδι που άκουσες!!!!!

Μπορείς να αναρτήσεις εδώ με την βοήθεια ενός ενήλικα φωτογραφίες από τις δραστηριότητες που υλοποίησες και να τις μοιραστείς με εμάς και τους συμμαθητές σου.