Παζλ

Σταυρόλεξο

26 Φεβρουαρίου 2015 στις 10:45 | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Κατέβασε το αρχείο Τα πολιτεύματα στην αρχαϊκή Ελλάδα και διόρθωσε τα λάθη χρησιμοποιώντας τον ορθογραφικό έλεγχο.

9 Φεβρουαρίου 2015 στις 15:59 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Άνοιξε τον επεξεργαστή κειμένου και δημιούργησε τον χάρτη που θα βρεις στο αρχείο Ελλάδα.
Συμπλήρωσε τις πληροφορίες που λείπουν .
Άλλαξε στα σχήματα το

• χρώμα γεμίσματος
  • το χρώμα, το πάχος και το στυλ περιγράμματος.

Πηγή: Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’ Δημοτικού

9 Φεβρουαρίου 2015 στις 15:53 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Tο «Τρέξε Μάρκο!» («Run Marco!») δημιούργησε η Ελληνική ομάδα Allcancode.  Πρόκειται για ένα παιχνίδι περιπέτειας μέσα από το οποίο τα παιδιά έρχονται σε επαφή με την τέχνη του προγραμματισμού υπολογιστών.

TrexaMarko

7 Δεκεμβρίου 2014 στις 22:23 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Προσπαθήστε να συνδέσετε τις περιφερειακές συσκευές στην κεντρική μονάδα:

ΣύνδεσηΠεριφερειακώνΣυσκευών

Στην παρακάτω εικόνα μπορείτε να διαβάσετε τους βασικούς κανόνες που πρέπει να τηρούμε όταν χρησιμοποιούμε των υπολογιστή (πώς πρέπει να καθόμαστε, πώς να τοποθετούμε τα χέρια μας στο πληκτρολόγιο, θέση ματιών − οθόνης κ.τλ.).

student

Τώρα, προσπαθήστε να βοηθήσετε τον Γιάννη να καθίσει σε σωστή στάση, σύμφωνη με τις Αρχές της Εργονομίας, ώστε να προστατεύει την υγεία του και να εργάζεται πιο αποδοτικά.

Αρχές Εργονομίας

Μερικά βίντεο για την εργονομία στους υπολογιστές:

Περισσότερες πληροφορίες για την Εργονομία στους Υπολογιστές μπορείτε να βρείτε εδώ και εδώ.

13 Σεπτεμβρίου 2014 στις 12:57 και με ετικέτα ,  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Οι παρουσιάσεις των μαθητών του Δ1 (14ο ΔΣ Γλυδάδας 2013-2014):

Xρυσός αιώνας #1 from tsmalyfb

Χρυσός αιώνας #2 from tsmalyfb

26 Μαρτίου 2014 στις 21:31 και με ετικέτα ,  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Οι παρουσιάσεις των μαθητών του Δ2 (14ο ΔΣ Γλυδάδας 2013-2014):

Χρυσός αιώνας#1 from tsmalyfb

Χρυσός αιώνας#2 from tsmalyfb

26 Μαρτίου 2014 στις 07:54 και με ετικέτα ,  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Αγγλικά Δ’ – Ε’ Δημοτικού

ΑγγλικάΔΕ

Αγγλικά ΣΤ’ Δημοτικού