Εκμάθηση και χρήση εργαλείων για ερευνητικές εργασίες (projects)

logohead EF2 To Ίδρυμα Ευγενίδου δημιούργησε το UTech Lab με την συνεργασία και την υποστήριξη της Αμερικανικής Πρεσβείας στην Αθήνα   ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ Λ. Συγγρού 387 – 175 64 Π.Φάληρο – Τηλ: 210 9469 694 – email: utechlab@eef.edu.gr
IMG 8375 Διάρκεια επίσκεψης:Σε συνεννόηση με τους εκπαιδευτικούς

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων:

30 άτομα

Προεγγραφή:

Απαραίτητη
στο τηλ. 210 9469694

Ημέρες Διεξαγωγής:

Τρίτη και Πέμπτη

Σχολικό έτος 2015-2016Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να επισκέπτονται το UTech Lab με την σχολική τους ομάδα και να χρησιμοποιούν τους χώρους και τον εξοπλισμό του για τις ανάγκες των σχολικών τους μαθημάτων. Εξειδικευμένο προσωπικό βρίσκεται στον χώρο για την παροχή βοήθειας. Η επίσκεψη μπορεί να συνδυαστεί με συμμετοχή στην σειρά προγραμμάτων «ΒΙ-βλιοθήκη, ΒΙ-βλιογραφία. ΒΙ-ωματικές δράσεις» και στο πρόγραμμα «Η ιστορία της γραφής», που προσφέρει η Βιβλιοθήκη του Ιδρύματος Ευγενίδου.Στο UTech Lab μπορούν να υποστηριχθούν οι παρακάτω δραστηριότητες:

Στον χώρο εργαστηρίων

• Δημιουργία βίντεο

• Δημιουργία εφημερίδας

• Γραφιστικές εφαρμογές

• Επεξεργασία εικόνας

Στο στούντιο ήχου

• Ένθεση και μοντάζ ήχου σε βίντεο

• Ηχογράφηση μουσικής

• Συνεντεύξεις