Επιμορφωτικό Σεμινάριο με θέμα «Έλεγχοι και επανέλεγχοι ηλεκτρικών εγκαταστάσεων με τη νέα Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη (ΥΔΕ)»

Παρακαλώ να ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς Ηλεκτρολόγους όλων των κλάδων για τη διεξαγωγή επιμορφωτικού σεμιναρίου με θέμα «Έλεγχοι και επανέλεγχοι ηλεκτρικών εγκαταστάσεων με τη νέα Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη (ΥΔΕ)» μετά την με αρ. πρωτ. 17215/11-10-2011 έγκριση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Εκπαίδευσης Αττικής.

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου θα γίνει αναφορά

• στο πρόσφατο νομοθετικό πλαίσιο για τη νέα ΥΔΕ (παρουσίαση και
    οδηγίες χρήσης των πρόσφατων ΦΕΚ).
  • στο βασικό έγγραφο της νέας ΥΔΕ (θέματα σωστής συμπλήρωσης).
  • στα πρωτόκολλα ελέγχου, τις απαιτούμενες δοκιμές και μετρήσεις (σύντομη αναφορά στα θέματα οπτικού ελέγχου, παρουσίαση και οδηγίες για τις απαιτούμενες μετρήσεις και συμπλήρωσης  του πρωτοκόλλου).
  • την έκθεση παράδοσης της ηλεκτρικής εγκατάστασης (περιεχόμενο, οδηγίες σωστής συμπλήρωσης).
  • στους επανελέγχους μιας ηλεκτρικής εγκατάστασης (είδη και περιεχόμενο επανελέγχων, επανέλεγχοι στη Γερμανία).

Εισηγητής θα είναι ο κ. Σαρρής Γεώργιος, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε., μέλος της Τεχνικής Επιτροπής ΤΕ82 «Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις Κτιρίων» του ΕΛΟΤ.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στο 1ο ΕΠΑΛ Αθηνών (Αχιλλέως 37-39 & Μυλλέρου 124, Μεταξουργείο) την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2011, ώρες 10.00 – 12.30 και θα επαναληφθεί την ίδια μέρα και στον ίδιο χώρο, ώρες 16.00 – 18.30, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να το παρακολουθήσουν τόσο οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν σε πρωινά ΕΠΑΛ, όσο και αυτοί που υπηρετούν σε απογευματινά ή εσπερινά ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ. Κατά συνέπεια οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν δεν  απαλλάσσονται από τα υπηρεσιακά τους καθήκοντα στα σχολεία. Το σεμινάριο συνιστάται να το παρακολουθήσουν κατά προτεραιότητα οι διδάσκοντες το μάθημα των Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων.

Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, θα πρέπει να αποστείλουν τη συνημμένη δήλωση συμμετοχής στο e-mail: mlagoudakos@yahoo.gr . Οι δηλώσεις θα πρέπει να υποβληθούν μέχρι και την Τρίτη 1 Νοεμβρίου 2011. Η  αποστολή της δήλωσης συμμετοχής  αρκεί για τη συμμετοχή στο σεμινάριο.  Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί σχετική βεβαίωση παρακολούθησης.

Παρακαλώ να λάβουν γνώση ενυπογράφως όλοι οι ηλεκτρολόγοι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας.

Mιχάλης Γ. Λαγουδάκος

Σχ. Σύμβουλος ΠΕ12

Η.Μ &Μ.Υ  Ε.Μ.Π

Δήλωση συμμετοχής