Εκπαιδευτικά

Σεμινάριο: « Οργάνωση   του   µαθήµατος   Τεχνολογία   Ελέγχων &  ∆ιαγνώσεων »

Παρακαλώ να ενημερωθούν οι Ηλεκτρολόγοι εκπαιδευτικοί ΠΕ 12-05, ΠΕ 17-03, ΠΕ 17-07 για την διοργάνωση επιμορφωτικού σεμιναρίου διάρκειας οκτώ  (8) διδακτικών ωρών τη Δευτέρα8/4/2013  και την Πέμπτη  11/4/2013, 15:00 – 19:00 , στο ΣΕΚ Ν. Φιλαδέλφειας με θέμα: « Οργάνωση   του   µαθήµατος   Τεχνολογία   Ελέγχων &   ∆ιαγνώσεων    Θ + Ε  »

Πληροφοριακό Υλικό Σεμιναρίου

Σεμινάριο :«Xρήση λογισμικού δημιουργίας απλού εκπαιδευτικού ppt και επεξεργασίας αρχείων pdf »

Θα υλοποιηθεί  επιμορφωτικό σεμινάριο διάρκειας δέκα  (10)  διδακτικών ωρών το Σάββατο  2/3/2013  & 9/3/2013  και τη Δευτέρα 11/3/2013 ,στο 5ο ΓΕΛ Αμαρουσίου (Ολυμπίας 40), με θέμα:

«Xρήση λογισμικού δημιουργίας απλού εκπαιδευτικού ppt και επεξεργασίας αρχείων pdf », ώστε να μπορούν οι εκπαιδευτικοί να ανταποκριθούν στις βασικές ανάγκες που προκύπτουν κατά την επίβλεψη ερευνητικών εργασιών και γενικότερα στα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα.

Το σεμινάριο απευθύνεται κατά προτεραιότητα : σε εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες στις οποίες έχουμε την παιδαγωγική ευθύνη,  εκπαιδευτικούς των κλάδων μας  και ειδικά σε αυτούς που εμπλέκονται στις Ερευνητικές Εργασίες – Ειδικές Θεματικές Δραστηριότητες  και υλοποιούν Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Θα αναπτυχθεί με απλό και πρακτικό τρόπο, γιά εκπαιδευτικούς που διαθέτουν μόνο βασικές γνώσεις υπολογιστών, η κατασκευή παρουσιάσεων μαθημάτων με ppt  και η χρήση λογισμικού ανάγνωσης και επεξεργασίας αρχείων pdf, πλεονεκτήματα  pdf –ppt ,  Nitro pdf, Portable pdf, Xchange Viewer.

Επιμορφωτές θα είναι οι Σχολικοί Σύμβουλοι: Λαγουδάκος Μ (ΠΕ 12.05)., Καραγεώργος Ν.(ΠΕ 12.01) και οι εκπαιδευτικοί:  Bούρδαλος  Μ. (ΠΕ17)  και Παπακωνσταντίνου Μιλτιάδης (ΠΕ 19).

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά το επισυναπτόμενο έντυπο Δήλωσης Συμμετοχής και να το αποστείλουν μέχρι την Πέμπτη 28/2/13 : 12.00  στο email:   mlagoudakos@yahoo.gr

Δήλωση Συμμετοχής

___________________________________________________________________________________________

vTLInBfuGrY Xαρτί VS ipad   #mce_temp_url#

1. Θέματα Υπουργείου Παιδείας

Οργάνωση και λειτουργία Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης και Εθνικού Οργανισμού
Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού και άλλες διατάξεις Άρθρο 13
ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ:  Άρθρο 54

ΙΔΡΥΜΑ ΝΕΟΛΑΙΑΣ & ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ- ΕΟΠΠΕΠ – ΑΠΟΥΣΙΕΣ (INEDIBIM)

Eπιμορφωτικό Σενινάριο με θέμα: Έξυπνα κτίρια, Τεχνολογία ΚΝΧ

Διοργανώνεται  με έγκριση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε & Δ.Ε. Αττικής,

επιμορφωτικό σεμινάριο , με θέμα: «Έξυπνα Κτίρια».

Στα πλαίσια του σεμιναρίου θα γίνει αναφορά:

• Εισαγωγή, Γενική παρουσίαση των «έξυπνων κτιρίων»
  • Τοπολογία BUS
  • Εγκατάσταση ΚΝΧ
  • Πρόγραμμα ETS 4- Εισαγωγή συσκευών

Εισηγητές θα είναι οι εκπαιδευτικοί : Πελαδαρινός Νικ.  –  Γάγγας Αλ.

ειδικευμένοι στο αντικείμενο. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί σε εργαστήρια του 1ου ΣΕΚ Αχαρνών

στις 21/1/13 και 28/1/13   ώρες 12.00 -18.00 και απευθύνεται σε ηλεκτρολόγους εκπαιδευτικούς

ΠΕ 12-05, ΠΕ 17-03, ΠΕ 17-07 και ΤΕ 01-06, της Β΄ΔΔΕ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής.

Οι ενδιαφερόμενοι ηλεκτρολόγοι εκπαιδευτικοί πρέπει να δηλώσουν άμεσα συμμετοχή

( μόνο ηλεκτρονικά στο επισυναπτόμενο έντυπο),

στο email του Σχ. Συμβούλου: mlagoudakos@yahoo.gr

Παρακαλούνται οι διευθύνσεις των σχολείων να τροποποιήσουν το πρόγραμμά τους ώστε

να διευκολυνθούν οι  εκπαιδευτικοί που θα επιλεγούν , να παρακολουθήσουν το σεμινάριο,

χωρίς να χαθούν διδακτικές ώρες.

Ο Σχολικός Σύμβουλος

Μιχάλης Γ. Λαγουδάκος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ : PROGRAMMA_SEMINARIOY_ΚΝΧ 2013

ΕΝΤΥΠΟ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: ENTYPO_Dilosis _Symmetoxis_KNX

ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ:  Onomata_Symmetexonton_ΕΙΒ

ΧΑΡΤΗΣ :XARTHS

YΛΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ: YLIKO.EIB.Gangas

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ – ΥΛΙΚΟ

AΣΠΑΙΤΕ : http://mechaspete.tumblr.com/post/41431842194/e

ΕΤΕ : http://ete.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=303:-lr-&catid=53:2008-03-14-21-26-47&Itemid=65

__________________________________________________________________

Διημερίδα προβληματισμού και Προτάσεων για τη Δευτεροβάθμια Τεχνική – Επαγγελματική Εκπαίδευση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε την Παρασκευή 21 και το Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2012 να συμμετάσχετε στις εργασίες της  «Διημερίδας προβληματισμού και Προτάσεων για τη Δευτεροβάθμια Τεχνική – Επαγγελματική Εκπαίδευση» που διοργανώνουμε  οι Σχολικοί Σύμβουλοι της Δ.Τ.Ε.Ε. της Περιφέρειας Αττικής, σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστ. & Παιδ. Καθοδήγησης Δ.Ε. της Περιφ. Δ/νσης Εκπ/σης Αττικής, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 6ου ΕΠΑΛ – 1ου ΣΕΚ Αθηνών, Νέστου 4, Πλατ. Μαβίλη.

IΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ : https://blogs.sch.gr/epal

Πρόσκληση: Γενική Πρόσκληση Διημερίδας_21&22-12-2012

Πρόγραμμα: Τελικό Πρόγραμμα 21&22-12-2012 (1)

Παρουσίαση: ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ ΤΕΕ (21-12-12 Λαγουδάκος-Αρώνης-Σταμούλος)