ΚΑΘΑΡΑ ΧΕΡΙΑ-ΑΣΦΑΛΗ ΧΕΡΙΑ

καθαρά χέρια ασφαή χέριαΣυμβουλές για καθαρά χέρια 1

Τη ‎Δευτέρα ‎6 ‎Νοεμβρίου ‎2023, η νοσηλεύτρια του σχολείου μας κα Πράσινου Κωνσταντίνα, στα πλαίσια της Αγωγής Υγείας ,μας έδωσε συμβουλές για το σωστό πλύσιμο των χεριών και την καθημερινή μας υγιεινή. Οι μικροί μαθητές της Α΄ Δημοτικού , συμμετείχαν με ενθουσιασμό στην παρουσίαση και συμφώνησαν ότι  “κρατάνε την υγεία τους στα χέρια τους”…

20231025 101537 20231025 101600 20231025 101628

CamScanner 10 25 2023 10.27 2 1 CamScanner 10 25 2023 10.27 1 1 CamScanner 10 25 2023 10.27 1

Συμβουλές για καθαρά χέρια

Πώς και πότε πρέπει να πλένουμε τα χέρια μας;

Πώς πρέπει να πλένουμε τα χέρια μας;

• Βρέχουμε τα χέρια μας με τρεχούμενο νερό (ζεστό ή κρύο).
  • Σαπουνίζουμε τα χέρια μας το ένα με το άλλο, και τις δύο επιφάνειές τους, ανάμεσα στα δάκτυλα και κάτω από τα νύχια.
  • Τρίβουμε τα χέρια μας για 20’’.
  • Ξεπλένουμε τα χέρια μας με τρεχούμενο νερό.
  • Στεγνώνουμε τα χέρια μας με καθαρή πετσέτα ή σε ρεύμα ξηρού αέρα.

Πότε πρέπει να πλένουμε τα χέρια μας;

• Πριν, στη διάρκεια και μετά την παρασκευή φαγητού.
  • Πριν το φαγητό.
  • Πριν και μετά τη φροντίδα άρρωστου ατόμου.
  • Πριν και μετά την περιποίηση τραύματος.
  • Μετά τη χρήση τουαλέτας.
  • Μετά την αλλαγή πάνας ή τον καθαρισμό παιδιού που δεν ελέγχει τις λειτουργίες ούρησης/ αφόδευσης.
  • Μετά τον καθαρισμό της μύτης, το βήχα ή το φτέρνισμα.
  • Μετά την επαφή με ζώο, την τροφή του ή τις απεκκριτικές του λειτουργίες.
  • Μετά την περιποίηση ζώου συντροφιάς.
  • Μετά την επαφή μας με τα σκουπίδια.

O εναλλακτικός τρόπος απολύμανσης των χεριών

• Τα αλκοολούχα αντισηπτικά, όταν χρησιμοποιούνται σωστά, φαίνεται να είναι αποτελεσματικά στην αποτροπή επεισοδίων λοιμώξεων αναπνευστικού.
  • Προτιμήστε το απολυμαντικό καθαρτικό με βάση την αλκοόλη 60%, αφού προηγουμένως έχετε διαβάσει τις οδηγίες χρήσης.
  • Τα απολυμαντικά/αντισηπτικά διαλύματα δεν είναι αποτελεσματικά σε εμφανώς βρώμικα ή λιπαρά χέρια, ούτε είναι δυνατόν να αφαιρέσουν χημικές ενώσεις, βαρέα μέταλλα ή εντομοκτόνα.
  • Κατά τη χρήση τους, υπάρχει κίνδυνος κατάποσης από μικρά παιδιά και η προκαλούμενη δηλητηρίαση σχετίζεται με την περιεχόμενη αιθυλική αλκοόλη.
  • Γράφει ο Ανδρέας Μ. Φρετζάγιας, MD, PhD, FAAP, Καθηγητής Παιδιατρικής