Προφορική Ιστορία

MCNY unlimited no text
Η ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Εκπαιδευτικοί οδηγοί

Βερβενιώτη Τ. και Χρονοπούλου Γ. (2020), Προφορική Ιστορία και Σχολικό Πρόγραμμα, 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, Δίκτυο Σχολείων για την Τοπική και Προφορική Ιστορία

Ρεπούση, Μ. & Ανδρεάδου Χ. (επιμ.), Προφορικές Ιστορίες: ένας οδηγός προφορικής ιστορίας για την Εκπαίδευση και την Κοινότητα, 2010. Χανιά: Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Χανίων & Α.Π.Θ.

Σακκά, Β. (2008), Προφορική Ιστορία και Σχολείο: η ιστορία ως βιωμένη εμπειρία και η διδακτική της αξιοποίησης

Παληκίδης Α., «Μνήμες από την Κατοχή στην Ελλάδα»: Οδηγός για τους εκπαιδευτικούς

Χρήσιμες ιστοσελίδες με εκπαιδευτικό υλικό

Μαρτυρίες