Μέθοδος Γρήγορης Εκμάθησης της Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Όταν ανέλαβα την Τάξη Υποδοχής (ΤΥ) του Δ.Σ. Σιμόπουλου, βρήκα μαθητές μεγάλων τάξεων (Ε΄και ΣΤ΄) με αρκετές ελλείψεις στη γραμματική της Νεοελληνικής Γλώσσας. Επειδή ακόμα δεν είχαν έρθει τα εγχειρίδια που προβλέπονται για την ΤΥ μιας και λειτουργεί φέτος για πρώτη φορά, αναζήτησα στο διαδίκτυο υλικό για να κάνω στους μαθητές μια σύντομη επανάληψη στα όσα γνώριζαν και έπειτα να προχωρήσω στην κάλυψη της ύλης της κάθε τάξης, αλλά και στην κάλυψη των «κενών» που είχαν οι μαθητές.
Μετά από σύντομη, λοιπόν αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα το υλικό «Εκμάθηση της Νεοελληνικής Γλώσσας», το οποίο περιλαμβάνει τα βασικά σημεία της νεοελληνικής γλώσσας σε 86 μαθήματα ξεκινώντας από την έννοια της πρότασης και καλύπτοντας όλα τα μέρη του λόγου. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του υλικού, το οποίο συνέχισα να χρησιμοποιώ σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους παράλληλα με τα σχολικά εγχειρίδια. Το γεγονός ότι δεν έχει πολλές ασκήσεις για το κάθε θέμα-μάθημα άρεσε στους μαθητές και ταυτόχρονα μου έδωσε τη δυνατότητα να καλύψω μεγάλο κομμάτι ύλης σε σύντομο χρονικό διάστημα. Μπορείτε να δείτε το υλικό πατώντας ΕΔΩ!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.