Τα συναισθήματα μέσα από την τέχνη στο Νηπ/γείο

Ένας από τους σκοπούς του Νηπ/γείου είναι η καλλιέργεια των συναισθημάτων, με σκοπό την ανάπτυξη των παιδιών συναισθηματικά και κοινωνικά, καθώς αυτό είναι πολύ σημαντικό για τη διαμόρφωση του χαρακτήρα των μελλοντικών ενηλίκων.

Γι΄αυτό πολύ συχνά κατά τη διάρκεια της προσχολικής εκπαίδευσης δίνουμε την ευκαιρία στους μικρούς μαθητές ν΄αναγνωρίσουν καλύτερα και να μπορούν να εκφράσουν τα βασικά τους συναισθήματα.

Για να το καταφέρουμε αυτό μπορούμε να προβάλλουμε στα παιδιά μικρά βίντεο και στη συνέχεια να τα προτρέψουμε ν΄αναφερθούν στα συναισθήματα που τους προκαλούν.

Επίσης μπορούμε να δείξουμε με ποιό τρόπο παρουσιάζονται τα συναισθήματα σε κάποιους πίνακες ζωγραφικής που απεικονίζουν παιδιά.