Εξ αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δράση: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών και μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας

Υποδράση: εξ αποστάσεως επιμόρφωση, Επιστ. υπεύθυνος: Κωνσταντίνος Μπίκος

Θεσσαλονίκη, 1.3.2013

Αρ. πρωτ. 447

Προς

τους εκπαιδευτικούς των Σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης

Κεντρικής Μακεδονίας

Θέμα: Πρόσκληση συμμετοχής σε εξ αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Στο πλαίσιο του έργου «Εκπαίδευση αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών» θα υλοποιηθούν εξ αποστάσεως επιμορφωτικά σεμινάρια σε θεματικές που αφορούν στη διαπολιτισμική εκπαίδευση.

Σας προσκαλούμε στην εναρκτήρια δια ζώσης συνάντηση του επιμορφωτικού σεμιναρίου, στη θεματική: «Η σχέση εφήβων μαθητών και εκπαιδευτικών στο πολυπολιτισμικό σχολικό πλαίσιο» με επιμορφώτρια την κ. Δέσποινα Ζηλιασκοπούλου, Κλινική ψυχολόγο – ψυχοθεραπεύτρια, υπ. Διδάκτωρ Α.Π.Θ.

Το συγκεκριμένο σεμινάριο πραγματοποιείται στο μεγαλύτερο μέρος του με τη συμβολή ειδικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας επιμόρφωσης, σε «εικονικές» αίθουσες διδασκαλίας, στις οποίες συνδέονται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί, και παρακολουθούν, συμμετέχουν και αλληλεπιδρούν τόσο μεταξύ τους όσο και με τον επιμορφωτή του τμήματος. Πραγματοποιούνται και δύο δια ζώσης συναντήσεις, μία εναρκτήρια και μία τελική συνάντηση (μοντέλο μικτής μάθησης).

Η εναρκτήρια συνάντηση χρησιμεύει για την ενημέρωση σχετικά με τη θεματική του συγκεκριμένου σεμιναρίου, όπως και για τον προγραμματισμό των εξ αποστάσεως/ηλεκτρονικών επιμορφωτικών δραστηριοτήτων και την τελική δια ζώσης συνάντηση.

Το σεμινάριο στοχεύει στην:

• Κατανόηση των αναγκών των εφήβων μαθητών
  • Κατανόηση του ρόλου των εκπαιδευτικών στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση
  • Κατανόηση των στερεοτύπων σχετικά με τον αλλοδαπό/ παλιννοστούντα μαθητή
  • Παρουσίαση των βασικών αρχών της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και κατανόηση των τρόπων αξιοποίησης τους στη σχέση εκπαιδευτικού- μαθητή
  • Εκπαίδευση σε δεξιότητες επικοινωνίας
  • Κατανόηση της έννοιας συνεργασία σχολείου- οικογένειας και παρουσίαση πρακτικών ενίσχυσης της
  • Παρουσίαση παρεμβάσεων για τη διαχείριση των επιθετικών συμπεριφορών και του σχολικού εκφοβισμού (bullying)

Το σεμινάριο των δύο θεματικών κύκλων, θα διαρκέσει έξι εβδομάδες και θα καλύψει 30 συνολικά επιμορφωτικές ώρες στη θεματική: «Θέματα Σχολικής Παιδαγωγικής».

Τόπος και χρόνος εναρκτήριας συνάντησης:

Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2013

Στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α)

3ης Σεπτεμβρίου,

Πανεπιστημιούπολη

Θεσσαλονίκη

Παρακαλείσθε να δηλώνετε τη συμμετοχή σας, ηλεκτρονικά, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://diapolis.auth.gr/aithseis/distance2012/ επιλέγοντας το αντίστοιχο τμήμα με βάση το όνομα του επιμορφωτή και την εκπαιδευτική περιφέρεια που αναγράφεται στην πρόσκληση (Ζηλιασκοπούλου.Κεντρική Μακεδονία), έως την Τρίτη 12 Μαρτίου. Σας ενημερώνουμε, ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνήστε με τον κ. Μενέλαο Τζιφόπουλο, είτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: «diapolis-drasi4@lists.auth.gr» είτε στο τηλέφωνο: 2310 997386, καθημερινά 10:00-14:00).

Κωνσταντίνος Μπίκος

Καθηγητής Α.Π.Θ.

________________________________________________________________________

54124  Θεσσαλονίκη           τηλ. +30 2310 997386               email: diapolis-drasi4@lists.auth.gr