Eπισκέψεις σχολείων στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Θεσσαλονίκη, 13-09-2011

Με την επιστολή μας αυτή εκφράζουμε την επιθυμία μας να υποδεχθούμε τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές σας στο Πολεμικό Μουσείο της Θεσσαλονίκης κατά το εκπαιδευτικό έτος 2012 – 2013.
Στις έξι μόνιμες εκθέσεις μας φιλοξενούνται πάνω από 10.000 κειμήλια καθιστώντας το Πολεμικό Μουσείο ένα ολοκληρωμένο Μουσείο σύγχρονης ιστορίας και πολιτισμού στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Επιπρόσθετα σας ενημερώνουμε, ότι πρόσφατα έγιναν τα εγκαίνια της περιοδικής έκθεσης Ιστορικών Χαρτών
για τα 100 χρόνια από τους Βαλκανικούς Πολέμους.

Ο επισκέπτης παρακολουθεί μια ζωντανή αναπαράσταση όλης της σύγχρονης νεοελληνικής Ιστορίας από την προετοιμασία της Εθνικής Παλιγγενεσίας του 18ου αιώνα μέχρι και την πλήρη ανέλιξή της, προς το τέλος του 20ου αιώνα. Παράλληλα το προσωπικό του Πολεμικού Μουσείου με την στοχευόμενη, συνεκτική ξενάγησή  του,  φροντίζει να αναδεικνύει την ουσία των ιστορικών γεγονότων.

Ο σκοπός μας είναι :
• Να καλλιεργηθούν συναισθήματα φιλοπατρίας, αγάπης προς την ελευθερία και σεβασμού προς τη δημοκρατική ζωή και τις δημοκρατικές αξίες.

• Να δώσουμε ερεθίσματα ώστε να κατανοηθεί ότι μόνο με τη μελέτη της ιστορίας θα διαχωρίσουμε τις γνώμες από τα γεγονότα.

Επειδή πιστεύουμε ότι η επίσκεψη στο μουσείο παρέχει έμπνευση, γνώση και συμβάλλει στην αφύπνιση της ιστορικής και της συλλογικής μνήμης, σας προσκαλούμε και θα σας περιμένουμε με ιδιαίτερη χαρά.

Με ιδιαίτερη τιμή
Ο Διευθυντής του Πολεμικού Μουσείου Παράρτημα Θεσσαλονίκης

Γεώργιος Φαρμάκης
Συνταγματάρχης (ΠΒ)

Ωράριο Λειτουργίας

Τρ.  – Παρ.  09:00 – 14:00
Σάβ.  – Κυρ. – 28 Οκτ. & 25 Μαρτίου 10:00 – 14:00

Διεύθυνση – Επικοινωνία
Γρ. Λαμπράκη 4, 54 636 Θεσσαλονίκη
(έναντι Πανεπιστημίου ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ)
Τηλ. +30 2310 249802-803
Fax +30 2310 893731
e-mail: warmuseumthessaloniki@yahoo.gr , parthessal@warmuseum.gr

* Προ της επίσκεψης, απαιτείται τηλεφωνική συνεννόηση για τον καθορισμό της ημέρας και ώρας  εφόσον θα γίνει ξενάγηση.
**Παρακαλείσθε όπως ενημερώσετε, κατά την κρίση σας, τα σχολεία της αρμοδιότητάς σας.

Κολοκοτρώνη 21, Μονή Λαζαριστών, τκ:56430