Εκθέσεις & Εκπαιδευτικά Προγράμματα

για όλες τις σχολικές βαθμίδες

1. Χώρος:   Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης // Μονή Λαζαριστών

Διάρκεια:   12 Οκτωβρίου 2012 – 27 Ιανουαρίου 2013

Τίτλος:«Το Μουσείο μέσα στο Μουσείο» Jean Christophe Ballot & Mimmo Jodice

Μέρος της διοργάνωσης «Το Λούβρο στη Θεσσαλονίκη».

Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα γνωριμίας:

• με τον θεσμό και την έννοια του μουσείου
  • με το μουσείου του Λούβρου
  • με το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης & τη Μονή Λαζαριστών

2. Χώρος:   Κέντρο σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης // Λιμάνι, αποθήκη Β1

Διάρκεια: 23 Οκτωβρίου 2012 – 9 Δεκεμβρίου 2012

Τίτλος: Samkura: Περιπλανήσεις (Αρμενία /Γεωργία/ Ελλάδα/ Ιρλανδία/ Πορτογαλία)

‘Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προσεγγίζει έργα σύγχρονης τέχνης καλλιτεχνών από την Αρμενία, τη Γεωργία, την Ελλάδα, την Ιρλανδία και την Πορτογαλία μέσα από ένα διαπολιτισμικό πρίσμα με βάση την εικόνα, τη γλώσσα και τη δράση.

3. Χώρος:  Κέντρο σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης // Λιμάνι, αποθήκη Β1

Διάρκεια: 14 Δεκεμβρίου 2012 – 3 Φεβρουαρίου 2013

Τίτλος έκθεσης: Τόποι της μνήμης

Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα με κεντρικό άξονα την ιστορία, τη μνήμη και το παρόν της  πόλης της Θεσσαλονίκης.

.  Χώρος:       Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης // Μονή Λαζαριστών

Διάρκεια:   6 Φεβρουαρίου – 2 Ιουνίου 2013

Τίτλος έκθεσης: Αφιέρωμα στη συλλογή Κωστάκη με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση του συλλέκτη Γιώργου Κωστάκη

Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τον συλλέκτη Γιώργο Κωστάκη και τη συλλογή των έργων της ρωσικής πρωτοπορίας σε μια επετειακή έκθεση των έργων αλλά και του αρχειακού υλικού.

Αναλυτικό πρόγραμμα των εκπαιδευτικών δράσεων στο πλαίσιο των παραπάνω εκθέσεων θα αποσταλεί λίγες ημέρες πριν την έναρξη της κάθε έκθεσης.

Στοιχεία επικοινωνίας:

Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Κρατικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης

Παπαβέργου Εύη  και Παρασκευά Κατερίνα

t: 2310.589222
e:education@greekstatemuseum.com

*Τα εκπαιδευτικά προγράμματα πραγματοποιούνται κατόπιν συνεννόησης του σχολείου με το μουσείο στο χώρο του μουσείου. Η επίσκεψη του σχολείου, πλαισιώνεται από πληροφοριακό υλικό και εισαγωγικές δραστηριότητες που στέλνεται στον ενδιαφερόμενο νηπιαγωγό/ δάσκαλο και καθηγητή πριν την επίσκεψη και από υλικό αξιολόγησης στο τέλος της επίσκεψης.

Τα προγράμματα περιλαμβάνουν ειδικά σχεδιασμένες δράσεις και εργαστήρια για κάθε τάξη της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και για της δευτεροβάθμιας εφόσον το επιθυμούν.

Οργάνωση-Σχεδιασμός-Εφαρμογή : Εύη Παπαβέργου, Κατερίνα Παρασκευά, Μουσειοπαιδαγωγοί ΚΜΣΤ

Σημείωση:

Η παρουσία του/της εκπαιδευτικού για τη διεξαγωγή του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι απαραίτητη και υποχρεωτική.