Ημερίδα Σχολικών Συμβούλων Ν. Χαλκιδικής για τις Ερευνητικές Εργασίες

Αγαπητοί και αγαπητές συνάδελφοι/ισσες,

Σας προσκαλούμε στην Ημερίδα για την εφαρμογή των Ερευνητικών Εργασιών στο Λύκειο, που διοργανώνουν οι Σχολικοί Σύμβουλοι Νομού Χαλκιδικής για τους εκπαιδευτικούς Δ.Ε. Νομού Χαλκιδικής την Τρίτη 9.10.2012 στο αμφιθέατρο του ΕΠΑ.Λ. Πολυγύρου από τις 12:00 έως τις 14:00 με θέμα:

«Η Διδασκαλία των Ερευνητικών Εργασιών στο Λύκειο: η εμπειρία εφαρμογής»

Το πρόγραμμα της ημερίδας είναι:

12:00  – 12:05΄     Εγγραφές

ΜΕΡΟΣ Α :  Εισηγήσεις των Σχολικών Συμβούλων

12:05 – 12:15 «Διδακτικές και Παιδαγωγικές Αρχές για την εφαρμογή των Ερευνητικών Εργασιών στο Λύκειο», Μιχαήλ Γεωργιάδης, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ02.

12:15 – 12:25 «Οργάνωση και Σχεδιασμός του μαθήματος των Ερευνητικών Εργασιών», Στυλιανός Πατμάνογλου, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ11.

12:25 – 12:35 «Διαδικασία εφαρμογής του μαθήματος των Ερευνητικών Εργασιών», Σταματία Σταφυλίδου, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ03

12:35 – 12:45  «Αξιολόγηση στο μάθημα “Ερευνητικές Εργασίες”», Ισμήνη Ιωαννίδου, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ04.

12:45 – 12:55   «Συμπεράσματα από την εφαρμογή των Ερευνητικών Εργασιών στα Λύκεια του νομού Χαλκιδικής», Αγγελική Δεληγιάννη, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ06.

12:55 – 13:05    Συζήτηση

ΜΕΡΟΣ Β

13:05΄ – 14:00΄           Παρουσίαση Ερευνητικών Εργασιών που υλοποιήθηκαν από     εκπαιδευτικούς στα Λύκεια του νομού Χαλκιδικής :

1.   “Ντοπιολαλιά- Ιδιωματικό Λεξικό”, Χασάπη Μαρία ΠΕ01 και Ψιλιάγκος Ιωάννης ΠΕ19,  ΓΕΛ Ιερισσού
  2.    “ΑΕΙΦΟΡΙΑ – Το μέλλον της ζωής μας¨, Πετρακίδου Αθηνά ΠΕ1705 – ΓΕΛ Ν. Καλλικράτειας
  3.  “Ταξίδι στο Μουσικό Χωροχρόνο” Δανιήλ Α. & Παναγιώτογλου, ΓΕΛ Ν. Τρίγλιας
  4.  “Από το σενάριο στη μεγάλη οθόνη: στάδια παραγωγής μιας ταινίας”,  Βογιατζής Δημήτριος, ΠΕ01 & Τσιγκάλου Σοφία ΠΕ11 – ΓΕΛ Ορμύλιας
  5. « Η θέση της γυναίκας στο σύγχρονο κόσμο: Ανατολή και Δύση» , Φρόνη Αμαλία, ΠΕ06, ΓΕΛ Πολυγύρου
  6. “Παραδοσιακά -ιστορικής σημασίας κτίρια της ευρύτερης περιοχής του Πολυγύρου, Αθανασιάδης Δημήτριος, ΕΠΑΛ Πολυγύρου

Όσες και όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν την Ημερίδα μπορούν να το δηλώσουν ηλεκτρονικά ή τηλεφωνικά στο Γραφείο Σχολικών Συμβούλων έως την Πέμπτη 4.10.12 στις 1:30΄μμ. Προτεραιότητα στην παρακολούθηση της Ημερίδας έχουν οι εκπαιδευτικοί των Λυκείων.

Παρακαλούμε τους/τις κκ Διευθυντές/τριες να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα. Δεν προβλέπεται αποζημίωση για τη μετακίνηση των εκπαιδευτικών.

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι

Νομού Χαλκιδικής